Az elemzők januárra 6,3 százalékos éves és 1,76 százalékos havi árszínvonal változást vártak. A maginfláció januárban decemberhez képest 1,1 százalék, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 5,9 százalék volt.
A fogyasztói árak 2003-ban átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek, míg decemberben 5,7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2002 decemberében, és 0,2 százalékkal nőttek novemberhez képest. Tavaly januárban 1,2 százalékkal haladták meg a 2002 decemberi, és 4,7 százalékkal a 2002 januári szintet.
A KSH közlése szerint az előző hónaphoz viszonyított árszínvonalat az élelmiszerek és a szolgáltatások drágulása egyaránt 0,71 százalékkal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,46 százalékkal, a szeszes italoké, dohányáruké 0,26 százalékkal, a háztartási energiáé 0,11 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,03 százalékkal emelte, míg a ruházkodási cikkeknél bekövetkezett árcsökkenés 0,14 százalékkal mérsékelte.
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai átlagosan 3 százalékkal emelkedtek. Az átlagot meghaladó mértékben, 12,8 százalékkal növekedett a liszt, a dara, 5,8 százalékkal az iskolai étkezés, 5,7 százalékkal az idényáras élelmiszerek és 4,6 százalékkal a cukor ára. Emellett a termékek jelentős részénél 3 százalék körüli áremelkedés következett be az áfakulcs mértékének emelése következtében.
Átlagosan, 2,8 százalékkal emelkedett decemberhez képest a tej, tejterméke és tojás ára, 3,4 százalékkal a zsiradékoké, 3,5 százalékkal a kenyéré. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai átlagosan 2,8 százalékkal nőttek.
Az idén januárban a szezonvégi akciók következtében a ruházkodási termékek árai csökkentek. A tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia esetében az átlagosnál kisebb volt az áremelkedés. A szolgáltatások közül a helyi tömegközlekedés díjtételei átlagosan 12,7 százalékkal, a távolsági utazásé pedig 5 százalékkal nőttek. A szeszesitalok, dohányáruk a sör 4,1 százalékkal, az égetett szeszesitalok 4 százalékkal drágultak.
A gyógyszerekért a lakosság átlagosan 16 százalékkal fizetett többet, mint egy hónappal korábban. Az áremelkedés oka elsősorban az áfakulcs 0 százalékról 5 százalékra történő emelése, a gyógyszerek jelentős részének fogyasztói áremelkedése, a társadalombiztosítási támogatás csökkenése.
Egy év alatt az élelmiszerek árai az átlagos mértékkel közel megegyezően, 6,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a liszt, dara 26, a cukrászáru, fagylalt 15, az idényáras élelmiszerek 14, a kenyér, a tojás és a munkahelyi étkezés 12, a péksütemény 11 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt 11 százalékkal a sertészsiradék, 6 százalékkal a sertéshús és 4 százalékkal a szalonna ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2003 januárjában. A ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak, ezen belül a gyógyszerek térítési díjai átlagosan 23 százalékkal nőttek.
A szolgáltatások átlag feletti, 7,4 százalékos áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 16, az oktatási szolgáltatás és a szemétszállítás 14-14 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. Az elektromos energia 19, a dohányáruk 15, a távfűtés pedig 11 százalékkal került többe, mint 2003 januárjában.
Az idén januárban a magyar harmonizált fogyasztóiár-index decemberhez képest 2,3 százalékkal, 2003 januárjához képest 6,7 százalékkal emelkedett.