A pénzügyi biztos a német Wirtschaftswoche magazinnak fejtette ki nézetét. Úgy vélte, hogy olyan értelmű változtatást kellene tenni a stabilitási paktumon, hogy azon országok, amelyek általában kis államadóssággal és államháztartási deficittel terheltek, átmenetileg növelhetnék deficitjüket, ha állami beruházásokat hajtanak végre strukturális problémáik enyhítésére. Azaz együttesen kellene figyelembe venni az állam adóshelyzetét és az államháztartás helyzetét.
A stabilitási paktum érvényét az EU pénzügyminiszterei gyakorlatilag felfüggesztették tavaly ősszel, amikor leszavazták Franciaország és Németország megbüntetését a második éve túl nagy deficitjük miatt. Néhány napja egy másik elképzelés is napvilágot látott: nem egy-egy évre, hanem több év átlagára kellene betartatni az euróövezeti tagországokkal a GDP 3 százalékának megfelelő államháztartási deficithatárt, egy szakértőcsoport szerint, amelyet a Európai Bizottság elnöke, Romano Prodi vezet.
A 3 százalékos deficithatár módosítása azonban lehetetlen – mondta Klaus Zimmermann, a német DIW gazdaságkutató intézet elnöke a Prodi vezetésével tevékenykedő, az EU-bizottságot tanácsokkal ellátó szakértőcsoport (Group of Economic Analysis) egyik tagja. A deficithatár megváltoztatásához az uniós kormányok egyöntetű jóváhagyására lenne szükség.