Belföld

Menesztik a német munkaerőreform vezetőjét

A német kormány kénytelen megválni reformterveinek egyik kulcsszemélyétől, Florian Gerstertől, a 90 ezer embert foglalkoztató szövetségi munkaügyi hivatal vezetőjétől.

A kényszerű intézkedést Wolfgang Clement gazdasági és munkaügyi miniszter jelentette be szombaton este Düsseldorfban, miután az ügynökség központjában, Nürnbergben az igazgató tanács bizalmi válságot emlegetve 20:1 arányban megvonta támogatását Gerstertől. A kormányzó szociáldemokratákhoz (SPD) tartozó Gerster autokrata vezetési stílusával számos ellenséget szerzett magának a modernizálásra érett ügynökségen belül, bár az elmúlt hetekben főleg azért támadták, mert az intézmény állítólag versenyeztetés nélkül kötött tanácsadói szerződéseket. A belső vizsgálat részben feltárt szabálytalanságokat.


Gerster két éve került a nürnbergi intézmény élére, a kereszténydemokratákhoz (CDU) tartozó, kilenc évig elnökösködő Bernhard Jagodát váltotta fel, miután a munkaügyi hivatalról egyebek között kiderült, hogy adatokat hamisított. A munkaügyi hivatal tartja nyilván a munkanélküliségi statisztikákat, munkaerő-közvetítéssel, a munkanélküliek járandóságának kifizetésével, szakmai tanácsadással és továbbképzéssel foglalkozik, a legnagyobb szövetségi szerv.


A Gerhard Schröder vezette szociáldemokrata-környezetvédő kormány a munkanélküliség leépítését célzó reformterveiben kulcsszerepet szán a nürnbergi intézménynek, amelyet Németországban sokan felduzzasztott, pénzt nyelő bürokratikus vízfejnek tartanak. Clement szombaton visszautasította azokat az ellenzéki célzásokat, hogy a Gerster-ügyet ő sem úszhatja meg szárazon. A miniszter hangsúlyozta: az igazgató tanács döntését a kormány tudomásul veszi, “függetlenül attól, hogy egyes, beazonosítható csoportok kampányt folytattak, a politikai befolyás szerepet játszott” Gerster menesztésében.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik