Belföld

Varga: egy darab szocializmus a nyugdíjkedvezmény

Életmódváltás a betegeskedő társadalomnak, a gyógyszerszedés mérséklése, a szocializmus itt maradt darabja - anekdotákkal fűszerezett előadást tartott Varga Mihály államtitkár a gyáriparosoknak csütörtökön.

Egy darab szocializmus a rendvédelmi szerveknél dolgozók nyugdíjkorhatár-kedvezménye – mondta a gyáriparosoknak Varga Mihály miniszterelnökséget vezető államtitkár.

orbán-csomag

Konkrétumok a Széll Kálmán-terv, s a portfolio.hu által megjelent részletek alapján:

– táppénz csökkentése
– munkanélküli segély időtartamának csökkentése
– a nyugdíjak emelése inflációkövető lesz (jelenleg bizonyos feltételek esetén részben jövedelemkövető is, ami hosszabb távon előnyösebb a nyugdíjasoknak az inflációkövetésnél)
– a korhatár előtti nyugdíjba vonulás visszaszorítása
– a rokkantnyugdíjasok (zömük 50 feletti, a munkaerőpiacon értékesíthető tudással nem rendelkezik) egy jelentős részének kiszórása a munkaerőpiacra
– a gyógyszertámogatások csökkentése (ami a kormány ígérete, nem hoz áremelkedést)
– segélyekre fordított összegek csökkentése
– családi pótlék befagyasztása
– utazási kedvezmények csökkentése
– kevesebb felsőoktatási szak támogatása

Varga hozzátett egy anekdotát: egy ismerőse éppen mostanában mesélte neki, leszerelt a rendőrségtől és a nyugdíj mellett egy biztonságtechnikai cégnél dolgozik. Az államtitkár kifejtette: nem tartható fönn ez a rendszer. Varga hosszas, a kormány gazdaságpolitikáját egységes koncepcióként bemutatni igyekvő előadásában kitért arra is, hogy Magyarországon az OECD-átlaghoz képes nagyon sok a rokkantnyugdíjas.

Az államtitkár szerint lehet igazság abban, hogy a magyar egy betegeskedő társadalom, de mindig lehet életmódot váltani. Varga ezen a ponton beszúrt egy történetet: elmondása szerint kollégái sokáig őrizgettek egy álláshirdetést, amelyben rokkantnyugdíjas vállalt nehéz fizikai munkát. Az államtitkár hozzátette: emberségesen kívánják átalakítani a rendszert.

Varga arról is beszélt, hogy a nemzetközi átlag fölött költünk gyógyszerre, és az a kormány célja, hogy a mintegy évi 380 milliárdos állami támogatás nagyjából harmadát lefaragja. Varga szerint ez egy komplex program, például azt is el kell magyarázni az embereknek, hogy nem kell mindenre gyógyszert szedni.

Varga hangsúlyozta, hogy Magyarország semmiképp nem kíván szakítani az államadósság piaci finanszírozásával, ezért nem engedheti meg magának, hogy a piacnak rossz üzeneteket küldjön. Talán ennek jegyében is biztosította az államtitkár a gyáriparosokat, illetve a jelenlevő pénzügyi sajtón keresztül a befektetőket is, hogy a kormány és a jegybank inflációs céljai egy irányba mutatnak. Varga hangot adott azon meggyőződésének, hogy a választók azért adtak akkora, kétharmados felhatalmazást a Fidesznek, hogy hozzányúljanak olyasmikhez, mint például a MÁV-Volán járatok párhuzamosságának megszüntetése, vagy ahhoz, hogy az eladott vasúti jegyeknek csak 14 százaléka teljes árú.

Varga úgy búcsúzott a gyáriparosoktól, hogy tudja, hogy őket könnyebb meggyőzni, de nehezebb lesz meggyőzni a segélyen lévőket, a korkedvezményes nyugdíjban érintetteket, hogy ezek a változások hosszútávon az ő javukat is szolgálják.

miért csak 4 órában dolgozhatnak a közmunkások?

Vajon megéri-e havi 33 ezer forintért ruhákat venni, bérletet váltani a munkába járáshoz? – hangzott el a kérdés nemrégiben egy szociálpolitikai konferencián, 4 óra munkára ugyanis nem jár több. Varga Mihály 3 érvet említett a 4 órás munkavégzés mellett:
– nincs többre állami fedezet
– ez is ösztönzést jelent a nyílt munkapiacra visszatérésre
– nehéz elmenni mellette feketén dolgozni.

Varga beszélt arról az ötletéről is, hogy például a vasútnál is dolgozhatnának közmunkások, mivel ott is van igény szakképzetlen munkaerőre. Arra nem tért ki, hogy ez nyilvánvalóan 8 órás munkahelyeket szüntetne meg, bár papíron – a részmunkaidő alkalmazása miatt – úgy tűnne, mintha több lenne az álláshely.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik