„Verseny, de csillapított; egy biztosító, de több pénztár – ismertette Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke a párt kompromisszumos egészségügyi javaslatát”. Elképzelése szerint regionális pénztárak jönnének létre, melynek többségi tulajdonosa az állam lenne, de 49 százalékban beengednék a magántőkét is. Első körben az adott régió lakosait hozzárendelnék egy regionális pénztárhoz, de idővel a biztosító ajánlhatja szolgáltatásait egy másik régióban élőnek. Ezzel tulajdonképpen megteremthető az SZDSZ által szorgalmazott verseny, de azt hogy ez mennyi idő múlva következhet be, még Gyurcsány sem tudta megmondani.
A modellben a járulékokat egyébként központilag szednék be, majd a regionális biztosítók fejkvóta alapján – kor, nem, betegség – kapnák meg a rájuk eső részt.
Magán is, meg nem is
A kormányfő szerint azért szükséges regionális alapon szervezni a biztosítást, mert az egészségpénztárak feladata lenne a betegellátás megszervezése is, az embereket pedig általában lakhelye közelében kezelik.
A magántőke szerinte tulajdonképpen motivációs szerepet töltene be, hogy az állami pénztárból tényleg valódi biztosító legyen. Gyurcsány egyébként úgy véli, azért nem szabad átengedni a többséget a magántőkének, mert félő, hogy csak a profitszempontok alapján döntenének.
Ez az első szocialista javaslat
Gyurcsány Ferenc határozottan kijelentette, hogy valódi kompromisszumos javaslatról van szó, ezért azt várja a liberálisoktól, hogy ők is tegyenek két ponton lépést előre. Az SZDSZ egyelőre nem reagált érdemben Gyurcsány javaslatára, Kóka János mindössze annyit mondott: örülök, hogy a kormányátalakítás után egy évvel a szocialista párt letette az egészségügyi programját, még ha ez elsősorban politikai dokumentum is, hiszen szakmai részletekbe nyilvánvalóan ebben az öt oldalban nem tudtak menni”.
Eddig ugyanis hivatalos, kidolgozott javaslata nem volt a nagyobbik koalíciós pártnak. Bár az MSZP múlt héten egy közel 300 oldalas javaslatgyűjteménnyel állt elő a koalíciós egyeztetésen, információink szerint a párt felső vezetése egyből jelezte, ez nem hivatalos álláspont.
A szocialisták egyébként eddig ódzkodtak a magántőke megjelenésétől, helyette vagy az OEP-et erősítették volna meg, vagy regionális, állami biztosítókban gondolkodtak.
Az SZDSZ magántőkét akar
Az SZDSZ javaslata szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (OEP) átalakítanák valódi biztosítóvá, mely egy lenne a többi (magán)biztosító között. A járulékokat egy közös alapba fizetnénk be, majd a biztosítók között a fejkvóta szerint osztanák szét. A liberálisok szerint ez utóbbi biztosítaná a szolidarítást, hiszen a biztosító olyan beteg után kap több pénzt, aki idős és/vagy betegesebb.