Belföld

Gyurcsány több ciklusra tervez

Gazdaságpolitikában a stabilitást, a társadalompolitikában a dinamizmust, a változást képviseli Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt. A cseh és lengyel válságokon edződött tőzsde nem tart az egyhónapos átmenettől.

Az MTV Este című műsorában sokat még nem engedett belelátni kártyáiba Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt, elképzeléseinek néhány sarokpontját azonban mégis felvillantotta. Talán a legfontosabb megállapítása az volt, hogy a gazdaságpolitikában a stabilitást, a társadalompolitikában a dinamizmust, a változást fogja képviselni.








Bízik Medgyessyben
A folyó ügyek szempontjából lehet fontos, amit Gyurcsány Medgyessyhez fűződő viszonyáról mondott: “a mi kettőnk személyes viszonyát semmilyen értelemben nem befolyásolta az, hogy a politikában és a közös politikacsináláshoz szükséges bizalomban történt némi változás az elmúlt hónapokban.”

Első az egyenlők között?


A Medgyessy-kormány előtt álló egy hónappal kapcsolatban Gyurcsány annak a reményének adott hangot, hogy a következő hetekben politikailag minden fontos kérdésben az a vélemény, amit ő képvisel, több lesz, mint egy kormánytagnak a nézete a tizenegynéhány közül. Erre egyébként annál is inkább szüksége lehet, mert szeptemberben sorsdöntő kérdésekben kel döntenie az ügyvezető kormányzatnak. Mégpedig olyan ügyekben, amelyek a következő kabinet sorsát is alapvetően meghatározzák, mint például a költségvetés és az adótörvény. Mindkettőt még szeptember hónapban be kell nyújtani az Országgyűlésnek.








A tőzsde edzett
Csáky Attila, a HVB Bank szakértője szerint megáll a piac növekedése, korrekció várható. Véleménye szerint legfeljebb 1 százalékot változhat az index, és nagyobb a valószínűsége az esésnek. Szerinte az, hogy a köztársasági elnök csak a jelenlegi miniszterelnök lemondását követő 30 nap elteltével tesz javaslatot az új kormányfő személyére, nem okoz nagy változást a piacon. “Edzettek a befektetők a cseh és a lengyel kormányválságok kapcsán” – tette hozzá.

A kongresszusi legitimáció az elnökségnek is üzenet


Gyurcsány Ferenc a televíziós beszélgetésben többször hivatkozott az MSZP kongresszusi küldötteinek háromnegyede által számára biztosított legitimitásra. Ahogy fogalmazott: a szándékai, véleménye, politikai ideái mögött ott van egy nagyon erős legitimáció, biztatás, támogatás. Erre alapozta, hogy aligha érheti „gáncs” a korábban Kiss Pétert támogató pártelnökség, s még kevésbé a parlamenti frakció, vagy a jelenlegi kabinet részéről. „Értelmes és jóakaratú emberek gyülekezete a Magyar Köztársaság kormánya, ahol a közjogi realitás mellett létezik egy politikai realitás is” – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt, majd hozzátette: az egyezetésekből “kiderült, hogy mindenki, azok is, akik tegnap még azon a véleményen voltak, hogy talán másnak kellene lenni a következő miniszterelnöknek, valami egészen professzionális együttműködést tanúsítottak”. Tegyük hozzá, Gyurcsány is jelentős engedményt tett az “ellentábornak”, amennyiben leendő kormánya egyetlen eddig megnevezett miniszter-jelöltje éppen Kiss Péter.








Belenézhetnek a zsebébe
A saját zsebére, pontosabban vállalkozásaira utalva, ígéretet tett, hogy azon a napon, amikor megkapja a kormányalakítási megbízást, előáll majd egy javaslattal, ami széles jogkört biztosít az ellenzéknek és a kormánypártoknak cégei ellenőrzésére.


Még nincs névsor


Attól ugyanakkor a televíziós élő adásban is elzárkózott, hogy megnevezze leendő kormánya tagjait. Mint mondta, erre akkor kerül majd sor, ha megkapja a köztársasági elnöktől a kormányalakítási megbízást. Hasonlóan visszafogottan nyilatkozott a konzervatív sajtó által felvetett visszaélésekről. Ahogy fogalmazott: „ a kormánynak az a célja, hogyha reális, hogyha valóságosnak tűnő gyanú árnyéka vetődik egy olyan ügyre, amelyben az adófizetők forintja van, akkor ott nem maradjon tétlen”. Ellenben nem hagyja majd, hogy az ellenzék, vagy a konzervatív sajtó megalapozatlan vádaskodásai szétszedjék a kormányát.







Ciklusok hátán
Politikai terveiről szólva Gyurcsány hangsúlyozta, hogy nem csupán a mostani részidős kormányzásban gondolkodik, még csak nem is pusztán a 2006-os választási győzelemre koncentrál, hanem nyugat-európai mintára, több cikluson áthúzódó baloldali kormányzást tűzött ki célul.

Esélyt midenkinek!


Gyurcsány bővebben is szólt arról, hogy mit ért a társadalompolitika területén beígért dinamizmus alatt. Mint mondta, elkerülhetetlen az egészségügyi és az oktatási terület reformja, mert ezek az alrendszerek konzerválják az esélyegyenlőtlenségeket. Elmondta, “a magyar egészségügyi és oktatatási rendszernek elsősorban nem az a baja, hogy kevés benne a pénz – az mindig kevés természetesen -, hanem az a baja, hogy a javait egyenlőtlenül osztja széjjel, és azok kapnak belőle többet, akiknek egyébként is több van.” Hozzátette: “úgy látom, hogy az oktatás, a tudás javait is, és az egészség javait is valami furcsa módon osztjuk el, úgy hogy mindig azok vannak közelebb a mézesbödönhöz akiknek egyébként otthon is jobban megy a dolguk.” “Szerintem ezt kell megváltoztatni, ehhez a politikához lehet kapni támogatást” – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik