Kultúra

Meghalt Marcus Belgrave

Marcus Belgrave (Array)
Marcus Belgrave (Array)

A neves dzsessztrombitás 78 éves volt. Aktív korában számos sztárral lépett fel és nagy sikerű produkciókban láthattuk. Tanította is a zenélést.

Vasárnap meghalt Marcus Belgrave dzsessztrombitás, akire sokan a detroiti dzsesszközösség patriarchájaként tekintettek.

A 78 esztendős zenészt egy michigani gondozóotthonban érte a halál, amelynek oka szívelégtelenség volt – közölte a családja.

Ismerték és szerették

Sok évtizedes pályafutása során Belgrave olyan sztárokkal zenélt együtt, mint Aretha Franklin, Ray Charles, Joe Cocker és Dizzy Gillespie, de a dzsessz olyan kiválóságaival is dolgozott, mint Max Roach és Charles Mingus – írta a The Variety.com.

A pennsylvaniai Chesterben született zenészcsaládban és már 12 évesen professzionális zenészként lépett fel. Az ötvenes évek végén csatlakozott a Ray Charles Bandhez, majd 1962-ben telepedett le Detroitban. A Motown Records számára készülő lemezek stúdiózenészeként egyebek mellett a The Way You Do the Things You Do vagy a My Girl és a Dancing in the Street című nagy sikerű felvételeken működött közre.

Mikor a hetvenes évek elején a lemezcég Kaliforniába költözött, társalapítója lett a detroiti Tribe Records vállalatnak. Stúdiómunkái mellett páratlan dzsessztrombitás stílusa miatt is közismert lett, mindenkit levett a lábáról sármos és szívből jövő előadásmódjával.

Tanított is

Belgrave zenei oktatóként is generációkat nevelt, számos amerikai egyetemen – köztük a Michigani Állami Egyetemen, a Kaliforniai Egyetemen és a Stanford Egyetemen – szerepelt professzorként vagy vendégelőadóként, de detroiti iskolákban is tanított.

1988-tól, a zenekar megalapításától tagja volt a Lincoln Center Dzsesszzenekarának. 2009-ben a detroiti Kresge Alapítvány a kulturális élet kiválóságainak járó díjával tüntette ki.

“Detroit a lelke egy darabját veszítette el Marcus Belgrave távozásával” – jelentette ki a közhasznú kulturális alapítvány elnöke, Rip Rapson közleményében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik