A Bécsi Egyetem kutatói halivadékok eloszlását vizsgálták Bécs és Pozsony között, de halak helyett inkább műanyag szemcséket találtak.
A szakemberek mérései alapján ezer köbméter vízre átlagosan 317 műanyag részecske jut. A halivadékok aránya ebben a vízterületben viszont csak 275. A műanyag túlnyomó többsége ipari tevékenység során került a Dunába.
Az Environmental Pollution című szaklap szerint ez az érték megdöbbentette a tudósokat. 2010-ben és 2012-ben mért adatok is magasak voltak, ám azóta még nagyobb értéket jeleznek a szennyezettségi mutatók.
A baj azonban még ennél is nagyobb lehet, hiszen a mintákat rendszerint a part közelében vették, ahol kisebb a folyó mozgása. Elképzelhető, hogy a főáramban még nagyobb szennyeződést szállít a folyó – közölte Hubert Keckeis, a kutatás egyik vezetője az APA osztrák hírügynökségnek.
A kutatók hozzátették, hogy a mintákat fél milliméter finomságú hálóval fogták fel, így az ennél kisebb részecskék nem akadtak fenn az ellenőrzésen, úgyhogy nem kizárt, hogy még több finomabb szerkezetű műanyag törmelék hömpölyög a Duna medrében – írja az orf.at.