Nehéz lenne megjósolni, hogy Obama mit fog megvalósítani az eddig nyilvánosságra került nagyívű programjából, hiszen az elnökjelöltek a kampány hevében hajlamosak azt mondani, amit az emberek éppen hallani akarnak.
Obama terveinek nagy része állami beavatkozást igényel, erre azonban jelenleg nincs meg a fedezet, így könnyen elképzelhető, hogy a kormányprogramba már az eddig hangoztatott reformoknak egy „finomított” változata kerül – nyilatkozta lapunknak Frank Tibor, az ELTE Angol-Amerikai Intézetének igazgatója. A két jelölt közti ígéretháború még jóval a hitelválság előtt kezdődött, ráadásul George W. Bush azóta 700 milliárd dollárt ajánlott fel a gazdaság stabilizálására – emlékeztetett a szakértő.
Obama Irakkal kezd
Az új elnök éppen ezért várhatóan minél előbb próbál majd menetrendet felállítani az Irakból való kivonulásra, a háború ugyanis nemcsak népszerűtlen, de igencsak költséges is, havi 12 milliárd dollárt von el a büdzséből. Obama Irak helyett Afganisztánra helyezi majd a hangsúlyt, annak ellenére, hogy eddig az ott megjelenő nagyhatalmak mindegyike elvesztette a háborút – hívja fel a figyelmet a szakértő, hozzátéve, hogy Oszama bin Laden elfogását a kampány hevében mindkét elnökjelölt „megígérte” a választóknak.
Obama ígéreteit letörheti a pénzügyi válság (fotó: MTI)
Obama elnökségének egyik nagy kihívása, hogy javítani tud-e az Egyesült Államok megítélésén a világban, ebben nagy szerepe lesz majd a leendő külügyminiszternek, illetve a külügyi szakértőgárdának. Az új amerikai külpolitika fókuszpontja várhatóan a közel-keleti háborús övezetek felől Afrika, India és Kína felé fordul majd – jósolja Frank Tibor. Hozzátette: Obama valószínűleg az Európával való kapcsolatra is nagyobb hangsúlyt fektet majd.
Akár nyolc évre is tervezhet
Ami a belpolitikai tevékenységet illeti, Obama minden bizonnyal a lehető leghamarabb belefog majd az amerikai egészségügyi ellátórendszer megreformálásába. Bár egyelőre még nem világos, hogy ezt a tervét miből fogja finanszírozni. Az oktatás területén a tanulók esélyegyenlőségére, elsősorban a szegény diákok továbbtanulási esélyeinek rendezésére fektet majd hangsúlyt, mégpedig úgy, hogy az eddig a fekete diákoknak járó kedvezményeket a fehérek is megkapnák.
Habár az amerikai államadóság mértéke és a várhatóan elhúzódó pénzügyi válság visszavetheti Obama kezdeti lendületét, a Fehér Ház új urának viszonylag nagy a mozgástere, ami akár nyolcévi elnökséghez is elegendő lehet.