“Bartók nincsen azon az őt megillető helyen, ahol lennie kéne, de ez a rendezvény, kezdeményezés is azért jött létre, hogy ez megváltozzon” – mondta nyitóbeszédében az esemény házigazdája, Hegyi Árpád Jutocsa, az Operaház főigazgatója.
Az emlékdélutánon fellépett többek között Keres Emil Kossuth-díjas színművész és Pécsi Ildikó Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész. Az eseményhez kapcsolódó kiállítást Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója nyitotta meg.
“Bartók Béla művészete nem megkerülhető, mert olyat hagyott örökül, amely minden művészeti ágban iránymutató erő” – mondta Bereczky Loránd.
A tárlaton a József Attila Művészeti Centrum Közhasznú Alapítvány, a terézvárosi önkormányzat és az Operaház meghívásos pályázatán részt vevő alkotók munkáit állították ki. A pályázaton, amelynek fő témája Bartók Béla munkásságának hatása napjainkra, 14 képzőművész, három zeneszerző és három költő indult.
A szakmai zsűri Szentgyörgyi József festő, Kádár János Miklós festő, Koffán Károly grafikus és Janzer Frigyes szobrász alkotásait ítélte a legjobbnak. A pályázaton induló három költő és zeneszerző megosztott díjat vehetett át.
A kiállítás 2006. május 7-ig tekinthető meg a Magyar Állami Operaházban.