Élet-Stílus

Végveszélyben a világ főemlősei

A világ főemlőseinek majdnem a harmadát fenyegeti kipusztulás környezetük féktelen irtása, húsuk élelemként való árusítása és az illegális állatkereskedelem miatt.

A Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) a világ 394 főemlősfajából 114-et sorol a kihalással fenyegetett fajok közé. A Conservation International természetvédelmi szervezet és a Nemzetközi Főemlőskutató Társaság a kínai Hainanban múlt héten közzétett jelentése a legnagyobb veszélyben lévő 25 főemlősfajra összpontosít. Közéjük tartozik a hainani gibbon (Hylobates hainanus) is, amelyből már csak 17 egyed él.

„Ázsiában a legrosszabb a helyzet, ahol a trópusi erdők irtása, valamint a majomvadászat és -kereskedelem számos fajt végveszélybe sodort” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek Russell A. Mittermeier, a Conservation International elnöke. – „A 25 legveszélyeztetettebb főemlősfaj összes életben maradt egyede elférne egyetlen futballstadionban – csupán ennyi maradt belőlük mára a Földön.” – tette még hozzá szomorúan.

E 25 faj közül 11 él Ázsiában, 11 Afrikában és 3 Dél- és Közép-Amerikában. A listán szerepelnek olyan jól ismert fajok, mint az indonéziai szumátrai orangután (Pongo abelii) és a Kamerunban és Nigériában honos nyugati gorilla (Gorilla gorilla diehli), valamint alig ismertek, amilyen például a madagaszkári óriás bambuszmaki (Prolemur simus).


Végveszélyben a világ főemlősei 1

Veszélyben vannak az orángutánok élõhelyei is


Hat faj először szerepel a jelentésben, így például a nemrég fölfedezett, hivatalosan még el sem nevezett indonéziai koboldmaki, valamint a 2003-ban Tanzániában fölfedezett kipunji (Rungwecebus kipunji).

A jelentés szerint a főemlősök számának drasztikus hanyatlásáért elsősorban az élőhelyük eltűnése a felelős. A trópusi őserdők kiirtása mezőgazdasági területek nyerése, illetve faanyag kitermelése nyersanyagnak vagy tűzifának továbbra is első helyen áll a listán. Ezen kívül az éghajlatváltozás is megváltoztatta sok faj élőhelyét, így a leszűkült élőhelyen maradt egyedeket még inkább veszélyezteti a kipusztulás.

A főemlősöket fenyegető másik nagy veszély az élelmezési vagy kereskedelmi célú vadászat, különösen Afrikában és Ázsiában. Az élő állatok befogása a hobbiállat-kereskedelemhez szintén nem elhanyagolható veszélyforrás, különösen Ázsiában.

Akadnak azért biztató hírek is. A 2004-ben készült legutóbbi jelentésben szereplő fajok közül kilenc főemlős lekerült a listáról, hála a populációik megmentéséért folytatott rendkívüli erőfeszítéseknek. Közéjük tartozik az afrikai keleti gorilla, a brazíliai feketearcú oroszlánmajom és az aranymellű csuklyásmajom, valamint a madagaszkári Perrier-szifaka.

„Ha megfelelő módon foglalkozunk egy fajjal és megtesszük a kellő természetvédelmi intézkedéseket, akkor csökkenthetjük a kihalás kockázatát” – mondta Mittermeier. – „Ha lenne elegendő anyagi erőforrásunk, a következő öt-tíz évben képesek lennénk levenni a listáról az összes fajt.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik