A világ számos régiójában okoz problémát az internetfüggőség, a fiatalok egyre korábban válnak felhasználóvá, esetleg függővé a webes játékok varázslatos világától. Kína internetezőinek mintegy 10-13 százaléka bevallottan addiktológiai problémák miatt képtelen normálisan élni, dolgozni, tanulni. A hatóságok felismerve ezt a problémát, igyekeznek korlátozni a webes játékok és az internet kávéházak terjedését, illetve szigorú szabályokat vezettek be korlátozva a megszállott játékosok lehetőségeit.
Itthon ugyan a helyzet nem ennyire ijesztő, de azt már tudjuk, hogy itthon is egyre több kisiskolás tölt több-kevesebb időt a világhálón. Az ő szokásaikról készített felmérést az NRC Piackutató az Egyszervolt.hu gyermek és családi portállal együttműködve.
A gyerekek legtöbbször játszanak a neten.
Az összesen 2 500 internetező gyermek megkérdezésével lezajlott kutatás eredményei szerint, míg a 11-14 éves internetezők több mint fele évek óta használja a világhálót. A fiatalabb korosztályban a 7-10 évesek kétharmada az utóbbi egy évben kezdett internetezni, az ennél is fiatalabbak 55 százaléka pedig az elmúlt pár hónapban lett internet-használó. Ez jelzi, hogy az internet használatát viszonylag korán, jellemzően már 10 éves kor alatt elkezdik a gyerekek.
„Az idén először elvégzett kutatás megmutatta, hogy sok igen fiatal, 6 év alatti gyermek is aktívan használja a világhálót. Ez nem csupán a reklámpiac számára vet fel új kérdéseket és lehetőségeket, de az internetes biztonságtechnikai szoftvereket – így például a szülőfelügyeleti eszközöket – is a figyelem középpontjába helyezheti” – emeli ki Kurucz Imre, az NRC kutatási igazgatója.
A legtöbben játszanak
A kutatás eredményei szerint a gyerekek leginkább játszani szoktak a világhálón, ez tulajdonképpen természetes, hiszen ebben a korban még ez a tanulás eszköze. A 6 éves, illetve ennél fiatalabb internetező gyerekek 80 százaléka játszik, 71 százaléka látogat gyerekeknek szóló oldalakat, 56 százaléka hallgat és néz meséket az interneten.
A 7-10 évesek többsége – 96 százaléka – szintén elsősorban játszik a neten, de 49 százalékuk e-mailezik is. A 11-14 évesek között pedig már 81 százalék az e-mail használók aránya, de a többség – 92 százalék – még az esetükben is játszik az interneten.
A gyerekek többsége nem szörfölhet szabadon a világhálón, mivel szülei ellenőrzik és korlátozzák internet-használatát. Míg azonban 6 éves korig ötből négy gyermek csak szülői felügyelet mellett internetezhet, addig a 11-14 évesek körében már csupán 44 százalék a korlátozás mellett internetezők aránya, és 79 százalékuk leggyakrabban egyedül ül a gép elé. Emellett a 7-10 évesek 19, a 11-14 évesek 51 százaléka gondolja úgy, hogy szüleinél jobban ért a számítógéphez.
A legnagyobb nézettségű játékok többsége rendelkezik szülői opciókkal, tehát a felnőttek akár korlátozhatják is a függőségre csábító, csillogó online világok használatát. Persze ezek a megoldások is kikerülhetők, s ha a gyerekek jobban értenek a géphez pillanatok alatt hatástalaníthatják a korlátozásokat is.
A jövő fogyasztói
Kiderült az is, hogy minden második internetező gyermek kattintott már internetes hirdetésre, az iskoláskorú gyermekek több mint fele pedig szokott idegennyelvű weboldalakat is látogatni. Emellett a 7-10 évesek 32 százaléka, a 11-14 éveseknek pedig 63 százaléka iskolai feladatok megoldásához is használja a világhálót.
Chatelni szintén a nagyobbak szoktak: a 11-14 éveseknek már 66 százaléka „beszélget” az interneten. A kutatás kérdőívét a gyerekek szülői felügyelet mellett, többnyire otthonukban töltötték ki, így az eredmények az otthoni internet-kapcsolattal rendelkező gyermekek internetezési, fogyasztási szokásairól, valamint reklámattitűdjéről adnak felvilágosítást.
Kurucz Imre szerint a kutatás tartalmazhat némi torzítást is, hiszen a gyermekek internetes szokásairól pontos következtetések, a szülők jelenlétében kitöltött kérdőívekből nem vonhatók le, hiszen a gyermekek számos – egyébként fontos – kérdésre nem feltétlenül adnak őszinte választ.
A kutatás azonban egyértelműen kimutatta, hogy az internetezés már a legfiatalabbak között is hódít, s hogy akár közös elfoglaltságként, a szülő az internetet segítségül hívhatja a közös játék, tanulás, információszerzés területén.