Az MLSZ honlapjának pénteki beszámolója szerint az UEFA irányelvének alkalmazása március 31-én indul, addig pedig a szövetség eljuttatja a klubok számára a pontos és részletes intézkedési tervet.
„Áprilistól kezdődően, amennyiben a bajnoki mérkőzések lebonyolításáért felelős személyek sportszerűtlen szurkolói magatartást tapasztalnak, a játékvezetők első lépcsőben megszakítják a mérkőzést, majd – amennyiben a sportszerűtlen viselkedés folytatódik –, felfüggesztik, végül beszüntetik a játékot” – olvasható az MLSZ állásfoglalásában, amelyből kiderül, a beszüntetett mérkőzések ügyében a fegyelmi bizottság hoz döntést.
A kiszabható szankció súlyos esetben – különösen tömeges és ismétlődő sportszerűtlen megnyilvánulások esetén – a mérkőzés 3-0-ás elveszítéséig vagy akár pontlevonásig terjedhet. Az MLSZ ugyanakkor leszögezte, a fegyelmi bizottság a március végéig tartó türelmi időszak lejárta előtt is szigorúbban ítéli meg a nézőtéri sportszerűtlenségeket, azaz az érintett klubok az eddigieknél „lényegesen súlyosabb” büntetésre számíthatnak.
Hogy pontosan mi tartozik az üldözendő kategóriába? Az MLSZ úgy fogalmazott, lényegében mindegy, hogy „az ellenfél játékosaira, a játékvezetőre vagy egy bizonyos társadalmi, politikai csoportra vonatkozik, az ilyen megnyilvánulások semmilyen formája nem illeszkedik a sportszerűség fogalmába”. Az MLSZ kiemelte, az alapvető sportemberi tisztelet a stadionba látogató minden embert minden esetben megillet.
„A klubfanatizmus, a lelkes drukkolás továbbra is szívesen látott összetevője a mérkőzéseknek, mint ahogy a szurkolók által fontosnak tartott, a sportszerűséggel összeegyeztethető jelképek használatát sem gátolja meg az MLSZ” – hangsúlyozta a szövetség, amely intézkedésével a gyűlöletet, a verbális erőszakot, a gyalázkodó rigmusokat, a mások provokálására, megsértésére alkalmas jelképek használatát akarja száműzni a stadionokból.
Az MLSZ szerint sokan azért nem járnak bajnoki meccsekre, mert riasztja őket az ott tapasztalt sportszerűtlenség, gyűlölethullám, ezért a szövetség „eltökélt abban, hogy – a klubokkal közösen – olyan hangulatot teremtsen a magyar stadionokban, amely egy kisgyermek és édesanyja számára sem riasztó, de ahol a legszenvedélyesebb szurkoló is kimutathatja klubja iránti rajongását“.
A gyűlöletkeltő viselkedéssel szembeni szigorúbb és határozottabb fellépésről múlt hét csütörtöki ülésén határozott az MLSZ elnöksége.