Nemzetiség szerint vizsgálva, a legszembetűnőbb az elmúlt két évben meghatározó spanyol cégek számának és szerepének változása. Az ingatlanpiaci válságot Spanyolország nagyon megsínylette. Sok nagy cég tönkrement, még többen likviditási gondokkal küzdenek. „Idén látványosan csökkent a spanyol fejlesztők vevői aktivitása, sőt, mindinkább eladókként jelennek meg a piacon” – mutat rá Nagy Tibor, az Otthon Centrum telek- és befektetési ingatlan divíziójának vezetője.
Érdekes változást hozott a jelzálogpiaci válság, amelynek jelenléte tavaly ősszel vált egyértelművé. A mindaddig nemzetiség szerint egyre diverzifikáltabb befektetői jelenlét (spanyol, portugál, francia, olasz, német cégek) mérséklődött, ugyanakkor érdekes, hogy ezzel egy időben az izraeli cégek aktívabbá váltak. Az olasz vállalkozások pedig – bár kis számban vannak jelen – általában igen komoly szándékkal érkeznek hazánkba.
A Duna-part a beruházások súlypontja (fotó: MTI)
2007 elejére tehető a szállodaépítő cégek hangsúlyosabb megjelenése a piacon. Jelenleg mintegy 10-20 potenciális fejlesztő keres megfelelő telekingatlanokat, vagy átalakításra alkalmas épületeket a fővárosban. A piaci lehetőségek ugyanakkor limitáltak, így ha megköttetik néhány nagy üzlet, ez az aktivitás máris jelentősen lecsökkenhet.