Élet-Stílus

Szakad az európai ingatlanpiac

Miközben a londoni Cityben már a vészharangot kongatják az ingatlanpiac szereplői, nálunk még mindig őrült tempóban épülnek az irodaházak. Bár hiába szaporodnak gomba módra a fővárosi irodaházak, még mindig nincs belőlük elég.

Feszülten figyelik az elbocsátási híreket a londoni City ingatlanközvetítői. Az amerikai hitelválság következtében bejelentett tömeges leépítések ugyanis nemcsak az érintett befektetési bankok alkalmazottainak fájnak, de az átmeneti munkanélküliség rémképét vetítik az ingatlanirodák elé is. A brit főváros ingatlanpiacát eddig a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja tartotta lendületben, ám egyes prognózisok szerint – az eddig bejelentett elbocsátásokon túl – a City több tízezer dolgozója veszítheti el az állását. Ez részben az ottani lakásárak drámai zuhanását okozza, miközben kiürül az irodaházak egy része, és elmaradnak a korábban tervezett beruházások is.

Nyugati visszaesés

Mostanra már 15-30 százalékkal olcsóbban forognak a lakások, de baljós jelek az üzleti ingatlanok piacáról is érkeznek. A múlt év utolsó – amúgy szezonálisan nagyon erős – negyedében az ingatlanbefektetések összege 5,5 milliárd fontra zuhant Nagy-Britanniában a harmadik negyedévi 15 milliárdról, és e meredek eséssel párhuzamosan számottevően csökkent az ingatlanok értéke. A negatív trend egész Európára jellemző volt: a Property Data adatai szerint 2007 utolsó három hónapjában több mint 30 százalékkal kevesebb pénzt fektettek be a kontinens ingatlanpiacán, mint a július-szeptemberi időszakban. A múlt év első fele még világszerte a boom hangulat jegyében telt el, ám a hitelválság begyűrűzése óta az elemzők immár egy korszak végéről beszélnek.

Európa keleti felét ugyanakkor ezek a problémák ma még kevésbé sújtják. A térségünkben regisztrált ingatlanbefektetések korábbi üteme tavaly ugyan megtorpant, hiszen 2007-ben stagnálást mértek, ám a budapesti piac a három legfontosabb mutató – jelesül a befektetések, a kínálati oldalt reprezentáló átadások és a keresleti oldalt megtestesítő bérbeadások – tekintetében egyaránt hatalmas rekorddal zárta 2007-et. Az 1,9 milliárd eurós összbefektetés több mint két és félszerese volt a 2006-os tranzakcióknak. Minden idők legtöbb – közel 200 ezer négyzetméternyi, többségében „A” kategóriás – új irodaterületét adták át, de még ennél is több, 322 ezer négyzetméternyi irodaterület talált új bérlőre.

Budapesten tavaly közel 200 ezer négyzetméternyi új irodaterületet adtak át

Budapesten tavaly közel 200 ezer négyzetméternyi új irodaterületet adtak át

Hiába szaporodnak tehát gomba módra a fővárosi irodaházak, még mindig nincs belőlük elég. Így egyre kevesebb az üresen álló irodaterület, bár a kihasználatlanság 12 százalékos hazai szintje még mindig a kétszerese a régiós átlagnak. Budapest egyes kerületeit járva aligha érezzük a krónikus irodahiányt, pedig a CBRE szakértői szerint ez jellemzi magyar, és a térségbeli többi fővárost is. „Az elkövetkező években nagyon sok új irodára van szüksége Közép- és Kelet-Európának” – állítja Konthur Adrienn ügyvezető igazgató, aki szerint néhány nagy cég még azért nem vetette meg a lábát Budapesten, mert nem talált magának kellő nagyságú és minőségű irodát. „Moszkvát is beleszámítva a régió kilenc főváro-sában tavaly összesen 17,5 millió négyzetméternyi iroda állt a bérlők rendelkezésére, miközben egyedül München 15 millió négyzetmétert kínál” – vázol egy beszédes arányszámot Borbély Gábor, a CBRE elemzője.

Keleti száguldás

Bőven van tehát növekedési potenciál, ami miatt a térségben várhatóan további 40 százalékos bővülést hoz a következő két év. Csak Budapesten az idén 240 ezer, majd 2009-ben – az elemző szavaival élve – „ijesztően sok”, akár 370 ezer négyzetméter új iroda átadásával lehet számolni. Változatlanul kedvelt területnek számít Budaörs és környéke, de egy új agglomerációs központ körvonalazódik a ferihegyi repülőtér közelében is. A látszólag jól ellátott Váci út környéke változatlanul felkapott fejlesztési terület, számos nagy beruházó még mindig lát benne fantáziát. Például a főváros legelső „A” kategóriájú irodaépületét megépítő, és azóta is aktív svéd Skanska is folytat errefelé tárgyalásokat. Andreas Lindelöf, a Skanska Magyarország Ingatlan Kft. ügyvezető igazgatója emellett a Könyves Kálmán és a Hungária körút környékét, továbbá a 4-es metró tervezett nyomvonalát, valamint az M0-ás körgyűrű vonzáskörzetét tartja különösen vonzónak.

(További részleteket a Figyelő legújabb számában olvashat.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik