Az 1982-es világbajnokságon közönségbarát futballt bemutató gallok így nem kényszerültek selejtezőkre, míg a maradék hét helyre megannyi csoportban rugaszkodtak neki a továbbjutásra aspirálók.
Az első csoportban az Eb-ezüstérmes belgák elsőségéhez nem fért kétség, a másodikban Portugália a moszkvai katasztrófa (0-5) után összekapta magát, s végül a szovjeteket és a vb-bronzérmes lengyeleket megelőzve biztosította helyét.
Dán üstökös, olasz blama
A magyar válogatott nehéz csoportba került, hisz Anglia mellett a rendkívül erős dánok és a masszív görögök is a 3. csoportba kerültek, s a Luxemburg elleni kettős győzelem (6-2, 6-2) után a londoni 0-3, majd a görögök elleni budapesti 2-3 után lemondhatott a továbbjutásról.
Ettől függetlenül meglepetéssel zárult a befutó, a Koppenhágában az angolokkal 2-2-őt játszó dánok ugyanis a Wembleyben az aranylabdás Simonsen büntetőjével 1-0-ra legyőzték a házigazdákat; a „dán dinamitok” fennállásuk első Eb-jükre készülhettek.
Az Elkjaer-Larsen vezette dánok meglepték Európát (dpa)
A 4. csoportban a jugoszlávok továbblépése papírformának számított, nem úgy az 5. csoportban induló románok bravúrja: Bölöniék a svédek, az Eb-bronzérmes csehszlovákok és a mindössze egy mérkőzést, a Ciprus elleni perugiait 3-1-et nyerő világbajnok olaszok elől kaparintották meg az első helyet, s a dánokhoz hasonlóan első részvételüket tervezhették.
A 6. csoportban a címvédő NSZK továbblépett ugyan, de nimbuszát alaposan rontotta az észak-írek elleni kettős kudarc (0-1, 0-1), míg hetedikként a hollandokat egy Málta elleni 12-1-nek köszönhetően több rúgott góllal épphogy megelőző spanyolok csatlakoztak a franciaországi mezőnyhöz.
A rendezők kitettek magukért. Hat helyszínen folytak a küzdelmek, igaz, a csapatok dolgát alaposan megnehezítette a folytonos ingázás. A két, kiegyensúlyozott csoport első játéknapján a franciák Platini góljával legyőzték Dániát, míg a belgák is lépéselőnybe kerültek a jugoszlávok elleni 2-0-s diadalnak köszönhetően.
A másik négyesben a helyzeteit elpuskázó NSZK 0-0-ra végzett a portugálokkal, a románok pedig alaposan megszorongatták a spanyolokat; Carrasco sikeres büntetője után Bölöni egyenlített egy távoli lövéssel, ám Arconada ezt követően is több védést mutatott be Rednic, Ungureanu és Klein helyzeteinél.
Franciaország-Belgium:
Platini a hármas jegyében
Az első csoport második fordulójában Platini csillogása nyomán a vendéglátók 5-0-ra kiütötték a belgákat, míg a másik feltétel nélküli támadócsapat, Dánia az egy gólja mellett kétszer előkészítőként jeleskedő Elkjaer-Larsen remek játékának köszönhetően szintén 5-0-s csapást mért a jugoszlávokra.
Lens-ban a címvédő németek közepes teljesítménnyel is legyőzték a lelkes románokat, s mivel az ibériai rangadó 1-1-el zárult, a csoport élére ugrottak.
A záró forduló mindkét csoportban hatalmas meccseket eredményezett, egyben megelőlegezte a pazar folytatást. A már továbbjutott franciák Platini újabb mesterhármasával legyőzték a mezőnyből egyedül pont nélkül maradó jugoszlávokat, a dánokpedig 0-2-ről álltak talpra Belgium ellen. A meglehetősen ingatag dán védelmet a belgák kétszer is megoldhatatlan feladat elé állították.
Elkjaer-Larsen gólja Belgium ellen:
Előbb Grün passza után Ceulemans, majd a Morten Olsenből bohócot csináló, s a labdát Qvist fölött átemelő Vercauteren talált be. A dánok szerencséjére De Greef kissé elhamarkodottan vágta fel Elkjaer-Larsent a tizenhatoson belül, így a büntetőt értékesítő Arnesen még a szünet előtt szépített.
A második félidő elején Vanderbergh egyedül vezethette a labdát Qvistre (kihagyta), a teljes pályás letámadást alkalmazó dánok pedig nem sokkal később Brylle fejesével egyenlítettek. A hajrában Elkjaer-Larsen két belga védőt, Voordeckerst és De Greefet is megtáncoltatott, mielőtt Pfaff hálójába helyezett. Dánia az elődöntőbe jutott.
Búcsúzott a címvédő
A 2. csoportban a spanyolok előtt adva volt a lehetőség, hogy visszavágjanak az NSZK-nak a két évvel korábban hazai pályán elszenvedett vb-megaláztatásért. A találkozó első félideje javarészt német fölényt hozott: Briegel a lécre fejelt, Brehme kapufát lőtt – a másik oldalon Carrasco gyenge tizenegyesét hárította magabiztosan Schumacher.
A 90. percben aztán drámai végkifejlettel zárult a találkozó: a hajrában Allofs révén két ziccert is hibázó németek az utolsó pár percre kihagytak, nem úgy Senor, aki jobbról beívelt, s a Realt erősítő Stielike szorításában emelkedő Maceda a kapu bal oldalába fejelt. A portugálok Románia elleni egygólos győzelme nyomán a harmadik helyre visszacsúszó NSZK kiesett, Spanyolország viszont elsőként ment tovább.
Majd újabb drámai meccset játszott Dániával. A hatalmas csatában mindkét kapu előtt sorjáztak a helyzetek. A 3. percben Carrasco csukafejesét védte remek mozdulattal Qvist, a másik oldalon Arconada viszont megadta magát: Arnesen beívelése után Elkjaer-Larsen fejelt kapura, a baszk kapusról kijövő labdát Lerby kotorta a hálóba. A folytatásban Arnesen kapufát lőtt, míg Elkjaer-Larsent csak szabálytalanul tudták tartani a spanyol védők: Gordillo és Salva is besárgult.
A szünet után jelentősen megváltozott a játék képe. Előbb Carrasco kopírozta Arnesent, ám a Barcelona támadójának nagyobb szerencséje volt, hisz a kipattanót Maceda értékesítette. A hosszabbításban Qvist és Arconada is a helyzet magaslatán volt; majd a Berggreen második sárgája miatt megfogyatkozott északiak tréfelére költözött a játék, de Carrasco két ziccert is elpuskázott. Büntetők következtek.
Az első négy párt követően a meccs hőse, Elkjaer-Larsen fölé lőtt, Sarabia viszont értékesítette a magáét, a spanyolok második Eb-döntőjükre készülhettek, az egy nappal korábban a portugálokat szintén drámai meccsen búcsúztató franciák ellen.
Platini döntött a portugálok ellen (Getty)
Le Carré Magique
A döntő egyoldalúnak ígérkezett – a francia csapat kiemelkedett a mezőnyből, s Platini személyében olyan játékossal rendelkezett, aki méltán sajátította ki az aranylabdát; megszakítás nélkül háromszor.
A Juventus zsenije középpályás létére a tornát megelőzően kétszer is a Serie A legeredményesebb játékosának bizonyult, s az Európa-bajnokságon sem hazudtolta meg kimagasló képességeit. A dánok elleni győztes találata után a belgáknak és a jugoszlávoknak is hármat lőtt; a portugálok ellen a 119. percben biztosította övéi továbbjutását.
Ám a Les Bleus távolról sem volt „egyemberes csapat”. A masszív védelem az 1982-es vb után Bats kapussal méltó taggal bővült, míg a középpályán a „Le Carré Magique”, a mágikus négyes a világ legjobb csapatrésze volt akkoriban. Platini mellett a passzkirály Tigana, a gyors és technikás Giresse, valamint a labdaszerzésért felelős, szélső védő poszton is otthonos Fernandez rendre fölénybe tudott kerülni, s bár a csatárok tudása elmaradt a csapattársakétól, a franciák játékának ellenszerét ritkán találták a riválisok.
Franciaország-Spanyolország:
A párizsi döntőben a francia finesz ellen a spanyol védelemnek kellett szembeszállnia. Miguel Munoz legényei ha nehezen is, az első félidőben teljesítették a feladatot. Victor és Julio Alberto csak folyamatos szabálytalanságok árán tudták megállítani Fernandezt és Tiganát, míg Gallego és a visszavontabban játszó Carrasco idő előtt „besárgult”; ugyanakkor elöl Santillana nem egyszer egyedül tartotta a frontot, jól: a fejesét egy alkalommal csak a gólvonalról mentő Battiston tudta menteni. A spanyol elképzelés helyességét bizonyította, hogy nagyobb francia helyzet nélkül telt el az első 45 perc.
Szünet után egy hatalmas hiba okozta a spanyolok vesztét. Salva buktatta Lacombe-ot a tizenhatos előterében, s a szabadrúgásairól is hírhedt Platini állt a labda mögé.
A kapitány azonban vétett, lapos labdája épp csak elkanyarodott a sorfal mellett, s úgy tűnt, az addig kiváló Arconada magabiztosan öleli magához a nem túl erős lövést. Nem így történt, a spanyolok kapusának hasa alatt a labda a bal alsó sarokba vánszorgott. Lélektani pillanat volt. A jobb rivális ellen addig heroikusan küzdő spanyolok lélekben feladták.
A diadalmas házigazdák (Getty)
A folytatásban a francia helyzetek egymást érték. Hibáját korrigálandó Arconada Lacombe és Giresse lövését, Platini fejesét is hatalmas bravúrral hárította. A hajrában, Le Roux kiállítása után még felcsillant a remény, ám a kinyíló spanyolok között átszlalomozó Tigana remek labdával lepte meg Bellone-t, s a támadó a kifutó Arconada fölött a hálóba emelt. Ez volt a házigazdák első, csatár által szerzett találata, egyben a torna utolsó gólja.
Bár a gallok esélyeit növelte, hogy hazai környezetben játszhattak, elsőségük méltányossága pillanatig sem volt kérdéses. Az öt meccsen szerzett 14 gól, illetve a naptári évben 12 mérkőzésen kivívott megannyi győzelem önmagáért beszélt: egy a játékosságot a minden áron kivívni óhajtott eredményesség elé helyező csapatról, amely a 80-as évek első felének legjobb európai garnitúrája volt.
A torna hőse:
—-Eb-torna, Franciaország—-
I. csoport
1984. június 12.
Franciaország-Dánia 1-0 (0-0)
Párizs, Parc des Princes, 47 570 néző. Vezette: Roth (NSZK)
Gól: Platini (78.)
Kiállítva: Amoros (francia, 87.)
1984. június 13.
Belgium-Jugoszlávia 2-0 (2-0)
Lens, Felix Bollaert, 40 ezer néző. Vezette: Fredriksson (svéd)
Gól: Vanderbergh (28.), Grün (44.)
1984. június 16.
Franciaország-Belgium 5-0 (3-0)
Nantes, La Beaujoire, 51 359 néző. Vezette: Valentine (skót)
Gól: Platini (4., 74, 89. a másodikat – 11-esből), Giresse (31.), Fernandez (44.)
1984. június 16.
Dánia-Jugoszlávia 5-0 (2-0)
Lyon, De Gerland, 34 745 néző. Vezette: Castillo (spanyol)
Gól: Arnesen (7., 69. – a második 11-esből), Berggreen (16.), Elkjaer-Larsen (82.), Lauridsen (84.)
1984. június 19.
Franciaország- Jugoszlávia 3-2 (0-1)
St. Etienne, Geoffroy Guichard, 45 789 néző. Vezette: Daina (svájci)
Gól: Platini (59., 61., 76.) illetve Szesztics (31.), Sztojkovics (80., 11-esből)
1984. június 19.
Dánia-Belgium 3-2 (1-2)
Strasbourg, Le Meinau, 36 911 néző. Vezette: Prokop (NDK)
Gól: Arnesen (41. 11-esből), Brylle (60.), Elkjaer-Larsen (84.) illetve Ceulemans (26.), Vercauteren (38.)
Végeredmény:
1. FRANCIAORSZÁG 6 pont (9-2), 2. DÁNIA 4 (8-3), 3. Belgium 2 (4-8), 4. Jugoszlávia 0 (2-10)
II. csoport
1984. június 14.
NSZK-Portugália 0-0
Strasbourg, Le Meinau, 47 950 néző. Vezette: Juska (szovjet)
Románia-Spanyolország 1-1 (1-1)
St. Etienne, Geoffroy Guchard, 17 012 néző. Vezette: Ponnet (belga)
Gól: Bölöni (35.) illetve Carrasco (22. 11-esből)
1984. június 17.
NSZK-Románia 2-1 (1-0)
Lens, Felix Bollaert, 31 803 néző. Vezette: Keizer (holland)
Gól: Völler (25., 66.) illetve Coras (46.)
Portugália-Spanyolország 1-1 (0-0)
Marseille, Velodrome, 30 ezer néző. Vezette: Vautrot (francia)
Gól: De Sousa (52.) illetve Santillana (73.)
1984. június 20.
NSZK-Spanyolország 0-1 (0-0)
Párizs, Parc des Princes, 47 691 néző. Vezette: Hristov (csehszlovák)
Gól: Maceda (90.)
Portugália-Románia 1-0 (0-0)
Nantes, La Beaujoire, 24 266 néző. Vezette: Fahnler (osztrák)
Gól: Nené (81.)
Végeredmény:
1. SPANYOLORSZÁG 4 pont (3-2), 2. PORTUGÁLIA 4 (2-1), 3. NSZK 3 (2-2), 4. Románia 1 (1-3)
Elődöntők
1984. június 23.
Franciaország-Portugália 3-2 (1-0, 1-1, 1-2) – h.u.
Marseille, Velodrome, 54 848 néző. Vezette: Bergamo (olasz)
Gól: Domergue (25., 115.), Platini (119.) illetve Rui Jordao (74., 98.)
Franciaország: Bats – Battiston, Bossis, Le Roux, Domergue – Fernandez, Tigana, Giresse, Platini – Lacombe (Ferreri, 66.), Six (Bellone, 101.)
Portugália: Bento – Domingos, Lima Pereira, E. Gomes, Magalhaes – Frasco, Pacheco, De Sousa (Nené, 62.), Chalana – Rui Jordao, Diamantino (F. Gomes, 46.)
1984. június 24.
Spanyolország-Dánia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1) – 11-esekkel 5-4
Lyon, Gerland, 47 483 néző. Vezette: Courtney (angol)
Gól: Maceda (67.) illetve Lerby (7.)
Kiállítva: Berggreen (107.)
11-esek: Brylle (0-1) és Santillana (1-1); J. Olsen (1-2) és Senor (2-2); M. Laudrup (2-3) és Urquiaga (3-3); Lerby (3-4) és Victor (4-4); Elkjaer-Larsen (4-4, fölé) és Sarabia (5-4)
Spanyolország: Arconada – Victor, Camacho, Maceda, Salva (Urquiaga, 101.) – Senor, Julio Alberto (Sarabia, 59.), Gallego, Gordillo – Santillana, Carrasco
Dánia: Qvist – Sivebaek, Busk, M. Olsen (Brylle, 113.), I. Nielsen – Lerby – Bertelsen, Arnesen (J. Olsen, 68.), M. Laudrup – Elkjaer-Larsen, Berggreen
Döntő
1984. június 27.
Franciaország-Spanyolország 2-0 (0-0)
Párizs, Parc des Princes, 47 368 néző. Vezette: Hristov (csehszlovák)
Gól: Platini (57.), Bellone (90.)
Kiállítva: Le Roux (81.)
Franciaország: Bats – Battiston (Amoros, 72.), Bossis, Le Roux, Domergue – Fernandez, Tigana, Platini, Giresse – Lacombe (Genghini, 80.), Bellone
Spanyolország: Arconada – Victor, Urquiaga, Camacho, Salva (Roberto, 85.) – Senor, Julio Alberto (Sarabia, 77.), Gallego, Francisco – Santillana, Carrasco
A torna gólkirálya: Platini (francia) 9 gól
A sorozat gólkirálya: Platini (francia) 9 gól
A torna csapata: Schumacher (NSZK) – Domingos (portugál), K-H. Förster (NSZK), M. Olsen (dán), Brehme (NSZK) – Chalana (portugál), Tigana (francia), Arnesen (dán),
Giresse (francia) – Platini (francia) – Völler (NSZK)