Jó lövészettel kezdett a fiatal magyar válogatott, és a vívásban sem okozott csalódást: bár a legjobban asszózó lengyelektől jócskán elmaradt, a többi riválissal tartotta a lépést. Az első szám után még hetedik volt, a második után harmadik, a verseny kétharmadánál pedig már első. Ehhez kiemelkedő úszás kellett, a hazai trió három percen belül teljesítette a 3×100 méteres távot, amire a világbajnokságok történetében még nem volt példa.
Az első érem a hazai vébén
Kedvezően alakult a folytatás is, ugyanis a magyarok valamennyi ellenfelüknél jobban lovagoltak, és egyetlen hibával teljesítették a pályát.
Balról-jobbra: Tóth Adrienn, Gyenesei Leila és Kovács Sarolta (MTI)
Következett a 3×1500 méteres futás, melynek rajtjánál a britek 18, a lengyelek 37 másodperccel indultak az élen álló hazai csapat első embere után. Gyenesei növelte a különbséget Mhairi Spence-szel szemben, majd Tóth diktált olyan tempót, hogy a britek legjobbja, Katie Livingston csak az eredeti állapotot tudja visszaállítani. A zárópárban Kovács sikeresen tartotta távol Heather Fellt, az előnyből kilenc másodperc megmaradt.
Szép hazai siker született, a rendkívül fiatal csapat – Gyenesei 22, Tóth és Kovács 17 éves – összeszedetten és céltudatosan versenyezve, kellemes meglepetést okozva végzett az élen.
Kedden a férfiak váltója következik, a magyar együttesben Marosi Ádám, Tibolya Péter és Kasza Róbert jut szerephez.
Nyilatkozatok
“Szerettük volna, ha lenne egy érmünk, aztán az úszás után az élre álltunk, és akkor már mást akartunk – kezdte értékelését Kulcsár Antal szövetségi kapitány. “Az utóbbi évek egyik legfiatalabb magyar csapata, az utóbbi évek egyik legjobb lövészetével kezdett, aztán a vívásban sem ijedt meg, úszásban pedig minden idők legjobbját produkálta. A három lány a lovaglásban úgy viselkedett, mint aki érti a mesterséget, tudatosan ment végig a pályán, ha kellett, közbeavatkozott, egyik sem akart csak úgy túllenni az egészen. A futásra az volt a taktika, hogy mindenki nagyon erősen kezd, de csak annyira, hogy a második körére is maradjon ereje, és még hajrázni is tudjon. Mindhárman megcsinálták, egyforma időt futottak. Felnőtt egy új generáció.”
“Mind a hárman nagyon akartuk a sikert. Ha voltak esetleg hullámvölgyek, mindig kihúztuk egymást” – mondta Gyenesei.
“Soha ilyen összeállításban nem szerepeltünk, de a nap során nagyon összekovácsolódtunk” – mesélte Kovács.
“A fordulópont az úszás volt, az, hogy átléptük a háromperces határt. Ez erőt és nagy lökést adott a folytatásra” – vélekedett Tóth.
Budapest, világbajnokság, női váltó:
1. Magyarország (Gyenesei Leila, Tóth Adrienn, Kovács Sarolta) 5504 pont (lövészet: 263 kör/1060 pont, vívás: 60 győzelem/48 vereség/808 pont, úszás: 2:59.51 perc/1368 pont, 1184 pont, futás: 15:09.25 perc/1084)
2. Nagy-Britannia (Heather Fell, Katie Livingston, Mhairi Spence) 5468 (270/1144, 58/50/784, 3:06.45/1284, 1136, 15:00.44/1120)
3. Lengyelország (Paulina Boenisz, Sylvia Czwojdzinska, Edita Maloszyc) 5332 (254/952, 76/32/1000, 3:13.56/1200, 1120, 15:15.05/1060)
izomszalagszakadást szenvedett Horváth
Három hét múlva végezhet teljes értékű edzésmunkát Horváth Viktor, aki vasárnap sérülés miatt a futásnál feladta a hagyományos versenyt a budapesti MVM öttusa-világbajnokságon. Kator Miklós, a székesfehérvári öttusázók orvosa az MTI érdeklődésére elmondta, hogy Horváthnak részleges izomszakadása van a jobb vádlijában. Három-öt napot kell teljes pihenéssel töltenie a tavalyi világbajnoknak, aztán elkezdheti a könnyített mozgást, s fokozatosan veheti fel a korábbi ritmust, miközben rehabilitációs kezeléseket kap. Azzal kapcsolatban, hogy Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány féltáv környékén félbe szakíttatta vele a futást a hagyományos verseny végén, Kator Miklós úgy fogalmazott: “minden lépéssel távolabb került volna az olimpiától”.