Az első negyedévben 5 751 befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt, és 8 956 új lakásra adtak ki építési engedélyt. A használatba vett lakások száma 5 százalékkal volt több, az újlakás-építési engedélyeké viszont 14 százalékkal volt kevesebb, mint tavaly az első negyedévben – derül ki a közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójából.
Tavaly az első félévben több mint 13 ezer befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt, és több mint 21 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt. A használatba vett lakások száma 2 százalékkal, az új engedélyeké 7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. 2007-ben több mint 36 ezer befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt, és több mint 44 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt.
Visszaszorulóban a kislakások
A vállalkozói lakásépítés már 2008 elejétől visszaesett, de az első negyedévben ezt még pótolták, sőt többletet is eredményeztek a természetes személyek építkezései. A II. negyedévben azonban már minden építtetői csoportban erőteljes csökkenés következett be, ennek következtében összességében 6 százalékkal kevesebb lakást vettek használatba, mint az első negyedévben, és 30 százalékkal kevesebbet, mint 2007 II. negyedévében. A kiadott új engedélyek száma ugyanakkor fordított irányban alakult: az év első három hónapjához képest 33 százalékkal, 2007 hasonló időszakához képest 12 százalékkal több új lakásépítési engedélyt adtak ki.
Visszesett a lakásépítési kedv (fotó: MTI)
Az év első felében használatba vett lakások nagyobbik részét a lakosság építtette saját használat céljából, az új lakások közel fele családi házban épült. Leginkább a kislakások építése szorult vissza, s a 60 négyzetméter feletti lakások aránya nőtt az új építési állományban. Az új lakások átlagos alapterülete 91 négyzetméter, 5 négyzetméterrel nagyobb, mint az előző év hasonló időszakában.
Budapesten a legkedvezőtlenebb
Az építkezések területi alakulása Budapesten és a községek átlagában mutatja a legkedvezőtlenebb képet; itt egynegyeddel, illetve egyötöddel esett vissza a lakásépítés. Dél-Alföld az egyetlen régió, ahol az első félévben nőtt (9 százalékkal) a használatba vett lakások száma. A tervezett építkezések között a kétlakásos épületek lakásszáma dinamikusan (23 százalékkal) nőtt, míg az egylakásosak 15 százalékkal visszaestek, s már csak egyharmados hányadot képviselnek az új lakóépületek lakásai között.
Közel 1400 lakás szűnt meg, 5 százalékkal kevesebb, mint 2007 első felében. Ezek átlagos mérete 68 négyzetméter volt. A megszűnések legfőbb oka az avulás (44 százalék) és a lakásépítés (38 százalék).