A KSH gyorsjelentése alapján az új otthonokra vonatkozó használatbavételi engedélyek száma 2007-ben nem várt mértékű emelkedést mutatott. Tovább nőtt a projektek átlagos mérete, illetve ismét csökkent az úgynevezett házilagos kivitelezésben magvalósuló beruházások száma. Az AL Holding felmérése szerint közel 25 százalékkal csökkent azon fejlesztők száma, akik 100 lakásnál többet értékesítettek a fővárosban.
Budapest a fejlesztők fókuszában
Országos szinten 6,8 százalékkal több lakás kapott használatbavételi engedélyt 2007-ben, mint egy évvel korábban. Az átlagnál közel háromszor magasabb arányú volt az emelkedés a fővárosban, ahol 17,2 százalékkal több otthon felépülése valósult meg a vizsgált időszakban. Ez azt mutatja, hogy a fejlesztők figyelme egyre erősebben a budapesti újlakás-piacra összpontosul.
Növekszik a nagy beruházók súlya
Az elmúlt évben folytatódott a lakásépítések főbb építtetői csoportok szerinti megoszlásának változása is. E szerint tavaly ismét csökkent a természetes személyek által megvalósított beruházások száma. Az ilyen kivitelezésű otthonok 2007-ben már csak a teljes szám 14 százalékát képviselték a 2006-ban tapasztalt közel 20 százalékhoz képest.
Főleg a 3-4 szobás lakásokat keresik (fotó: MTI)
Az értékesítés terén is mutatkozó koncentrációt az AL Holding felmérése is alátámasztja: 2006 és 2007 között közel negyedével csökkent azon fejlesztők száma, akik 100 lakásnál többet értékesítettek a fővárosban.
Koncentrálódó kínálat és kereslet
A budapesti újlakás-piacon már évek óta tapasztalható bizonyos kerületek preferált helyzete mind a kínálat, mind a kereslet frontján. Már 2006. év eleje óta 5 kerület (III., VIII., XI., XIII., XIV.) teszi ki a budapesti választék 60 százalékát. A Budapesten új lakást keresők 50 százaléka az említett kerületeket részesíti előnyben a lakáskeresés során.
Az eladott lakások területenkénti megoszlása tekintetében mind 2006-ban, mind 2007-ben a VIII., IX., XI., XIII., III. és XIV. kerületek azok, amelyek egyenként a teljes értékesítés 10 százalék körüli arányát képviselik. Az ezen kerületekben eladott lakások összesítve a budapesti eladások közel 60 százalékát teszik ki. A többi kerületek 0,5 és 5 százalék közötti arányban képviseltetik magukat a fővárosi eladásokból.
A lakás elhelyezkedése elsőrendű döntési szempont a lakás kiválasztásánál. Emiatt a nagy beruházók különös figyelmet fordítanak a kedvező projekthelyszíneknek. A felmérések szerint kevésbé preferálják az egyszobás garzonlakásokat – ezt jelzi a tavalyi 20 százalékos visszaesés, a nagyobb, 3-4 szobás lakások kínálata 14 százalékos bővülést mutat.