Élet-Stílus

Nem rövidítik le az olimpiai láng útját

A rendszeres tiltakozások és összetűzések ellenére a Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) elnöke nem tartja indokoltnak, hogy lerövidítsék az olimpiai láng világkörüli útját.

„Ilyen forgatókönyv nincs napirenden” – jelentette ki Jacques Rogge Pekingben tartott sajtóértekezletén. Azért tartotta szükségesnek külön nyilatkozatban rögzíteni ezt, mert a NOB néhány tagja felvetette a korábbi napokban annak lehetőségét, hogy a párizsi fiaskó miatt lerövidítik az olimpiai láng útvonalát.

Egyetlen észak-amerikai állomásán, San Franciscóban rövidített és módosított útvonalon, erős biztonsági kísérettel, ezúttal incidensek nélkül mutatták be az olimpiai lángot. Előzőleg Londonban és Párizsban Tibet-párti tüntetők zavarták meg a fáklya útját. A tüntetők a március közepi tibeti zavargások elfojtása, illetve a tibetiek emberi jogainak megsértése miatt tiltakoztak.

San Franciscóban békésen tüntettek (MTI/EPA)

San Franciscóban békésen tüntettek (MTI/EPA)

Rogge felszólította csütörtökön a kínai hatóságokat, hogy maradéktalanul tartsák meg azt az ígéretüket, amelyet az olimpiai játékok rendezési jogának elnyerésére beadott pályázatukban tettek, s amely szerint tiszteletben fogják tartani az emberi jogokat. Felhívására reagálva a kínai külügyminisztérium felszólította a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy “ne politizálja át” az olimpiai játékokat. Csiang Jü (Jiang Yu) külügyi szóvivő hivatkozott csütörtöki sajtóértekezletén az olimpiai chartára, amely előírja, hogy nem szabad semmiféle politikai cél szolgálatába állítani az olimpiai játékokat.

A NOB elnöke egyébiránt úgy vélekedett, hogy Peking „lényegében megtartotta” ezt az ígéretét. Példaként említette a külföldi sajtó kínai tevékenységét szabályozó, viszonylag liberális 2007-es törvényt. Hozzátette azonban: tisztában van vele, hogy jelenleg nem alkalmazzák ezt a törvényt, s hogy a Tibeti Autonóm Terület, valamint három kínai tartomány le van zárva a külföldi média képviselői előtt. Mint mondta, a NOB szóvá is tette ezt a körülményt kínai illetékesek előtt, s a kínai kormány megígérte, hogy „a lehető leghamarabb orvosolja a problémát”.

Noha a NOB nem tervez rövidítést, Indonézia – tekintettel a láng útjának korábbi útszakaszain tapasztalt Kína-ellenes tiltakozó akciókra – biztonsági megfontolásokból jelentősen le fogja rövidíteni saját területén az olimpiai láng útját. Az olimpiai váltófutás indonéziai szakaszának szervezőbizottsága közölte, hogy az eredetileg tervezett 15 kilométeres belvárosi útszakasz helyett csak egy rövid utat tesz meg láng április 22-én a jakartai központi stadion közvetlen közelében.

A kínai tömegtájékoztató eszközök magasztalták csütörtökön a szerdán hazatért Csin Csing (Jin Jing) kínai paralimpikont, aki kerekes székében vitte és megvédte Párizsban az olimpiai fáklyát egy harcias Tibet-barát tüntetővel szemben, amikor az ki akarta ragadni kezéből a fáklyát. A kínai központi televízió interjút készített a 27 éves sanghaji sportolónővel, és nagy terjedelemben foglalkozott vele az írott sajtó is. Csin azt mondta egy nyilatkozatában, hogy „élete árán is” kész volt megvédeni az olimpiai fáklyát.

a dalai láma az olimpia mellett

A pekingi olimpiai játékok mellett foglalt állást csütörtökön a dalai láma. “Támogatom, hogy Kína otthont adjon a világ leghíresebb játékainak, ugyanakkor a tibetieknek joguk van az erőszakmentes tiltakozáshoz. Senkinek sincsen joga azt mondani a Tibet szabadságát követelőknek, hogy fogják be a szájukat. Tibet egyik gondja éppen az, hogy nincsen szólásszabadság és az autonómia csak névlegesen létezik” – hangsúlyozta Tibet indiai száműzetésben élő spirituális vezetője, aki szomorúságának adott hangot amiatt, hogy a pekingi kormány “demonizálja őt”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik