Gazdaság

FRANCIA VÁLASZTÁSOK – Meglepetés

Végleges eredményt ugyan nem hozott a francia választás hét végi első fordulója, de a választási előkészületek alatt hidegvért tanúsító párizsi tőzsdén kisebb bizonytalanságot váltott ki a baloldal várakozáson felüli szereplése.

A parlament feloszlatása és a választások első menete között mintegy 10 százalékos nyereséget könyvelt el a párizsi tőzsde indexe, a CAC 40. Ezen időszak alatt több alkalommal is rekordmagasságokba emelkedett az index, bizonyítva, hogy a szereplők nem tartanak a piaci mozgástér lényeges módosulásától. A bankok, amelyek jelentős összegeket fordítottak a közvélemény-kutatásokra, semmilyen aggasztó jelet nem közvetítettek a Palais Brongniart parkettjének.

Stabil maradt a francia valuta, amely az utóbbi 1-2 hétben nem mozdult ki a márkával szembeni 3,367-3,376 frankos ársávból. Ugyanezen időszak alatt kedvező folyamatok alakultak ki a kötvénypiacon is: a 10 éves kincstárkötvény (OAT) kamata 5,83 százalékról 5,76 százalékra süllyedt, javítva ezzel a francia kötvények némettel szembeni versenyképességét.

Igaz, a politikusok sem adtak okot a korteskedés során a pénzvilág elbizonytalanodására. Míg 1995 áprilisában Chirac kandidatúrájában jelentős szerepet kaptak a jegybank elleni támadások, addig most az erős frankkal kapcsolatos általános elégedettség teljes védelmet nyújtott Trichet monetáris politikájának. A 3 hónapos kamatlábak 25 éve nem látott alacsony szinten, 3,25 százalékon vannak Franciaországban; ilyen körülmények között elég nehéz lett volna bármely politikusnak a gazdaságot fékező pénzpolitikát támadó érvekkel előállni.

A frank árfolyama egyébként más valutákkal szemben sem adott okot az aggodalomra: a dollár, a font, az olasz líra az utóbbi egy évben éppen megfelelő szintre erősödött ahhoz, hogy ez javítsa a francia vállalatok exportjának versenyképességét.

Mindezek tudatában is egyes elemzők úgy vélték, hogy már-már túlzott a piac nyugalma. A baloldali koalíció erősebb államot favorizáló elképzelései, amelyekben immár a maastrichti monetáris kritériumok nem számítanak szentírásnak, egyedül az angolszász befektetők körében okoztak kisebb bizonytalanságot, ám ez utóbbiak piaci megmozdulásai végül is teljes nyugalmat tükröztek. Az előzetes találgatások ennek két magyarázatát adták. Az egyik, hogy New York-tól Londonon át Tokióig a befektetők jobboldali győzelemben hisznek. A másik vélemény szerint a baloldal, ha netán hatalomra kerül – bár ennek adtak általában kevesebb esélyt – a hangzatos választási szólamok ellenére végül ortodox monetáris politikát fog folytatni mind az államháztartás, mind az uniós kritériumok tekintetében.

A szavazás első eredményei mindazonáltal meglepték a piacot, a CAC 40 hétfőn több mint 100 pontos veszteséget könyvelt el. A francia frank viszont állta a sarat, a dollárral szemben kissé erősödött is: a pénteki 5,7059-es árfolyam után hétfőn 5,7 frankon jegyezték az amerikai valutát.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik