A Magyar Bankszövetség elnöke szerint november elsejéig képtelenség teljes mértékben rendezni a devizahitelesek ügyét, a kapkodás pedig drámai forintgyengülést és az importtermékek, így például a benzin árának megugrását hozhatja.
A teljes forintosításhoz körülbelül 10-12 milliárd svájci frankra lenne szükség, ekkora frankkereslet drasztikusan rontaná a forint árfolyamát. “Hangsúlyozom, hogy nem 300, 400 forintról, hanem sokkal többről van szó” – mondta.
Patai Mihály szerint csak fokozatosan, néhány év alatt, tervezetten, 10-15 részletben lehet könnyíteni az adósok terhein. A fokozatos megoldás szerinte 1-2 milliárd svájci frankos átváltási ütemet jelenthetne több éves ütemezésben, amelyhez a forrás az MNB és a svájci nemzeti bank közötti tárgyalások, vagy ha lehetőség van rá a jegybanki tartalékok terhére biztosítható.
Ki a hunyó?
Arra kérdésre, hogy egyetért-e Orbán Viktor megjegyzésével, miszerint a bankok tekintsék erkölcsi kötelességüknek a probléma megoldását azt válaszolta: ezzel egyetért, de továbbra is úgy gondolja, szakmailag védhető az álláspontjuk, nem követtek el hibákat. Hozzátette ugyanakkor: ez az ügy már rég nem bankszakmai kérdés, politikai, társadalmi és etikai kérdés is.
Rogán Antal , a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője Fidesz-KDNP múlt heti frakcióülése idején jelentette be, hogy a kormányzó párt arra szólítja fel a bankokat, hogy november 1-jéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseket pedig módosítsák az ügyfelek javára, mert a Fidesz a devizahitelek kialakulásáért és elterjedéséért a bankokat tartja felelősnek. Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a bankok erkölcsi kötelességének tartotta, hogy önként módosítsák a devizahitel-szerződéseket az ügyfelek javára. A miniszterelnök szerint a devizahiteleket úgy kell átalakítaniuk a pénzintézeteknek, hogy az árfolyam-módosításból származó veszteség nagy részét ők viseljék, ne pedig az emberek.