Gazdaság

A Főgáz ügyviteli rendszere – Célszoftver nélkül nem megy

Ha meg lehet nevezni a legszembetűnőbb különbséget egy közművállalat és egy hagyományos termelőcég között, akkor az minden bizonnyal az ügyfélszám #<# - néhány tucat kliens helyett az áramszolgáltatók, vagy a víz- és gázművek esetében több százezer ügyféllel kell kalkulálni. A Főgáz ügyviteli rendszere – Célszoftver nélkül nem megy 1A Fővárosi Gázművek Rt. (Főgáz) hálózataira például 780 ezer fogyasztó csatlakozik; elsősorban az ő érdekeiket tartotta szem előtt a vállalat vezetése, amikor úgy döntött: a már meglévő, ügyviteli folyamatokat támogató SAP rendszerüket egy kifejezetten a közművállalatok részére fejlesztett front-office – vagyis ügyfélszolgálati támogatást biztosító – és back office modullal bővítik. Az IS-U (Integrated Solutions for Utilities) modul az SAP R/3 ügyviteli rendszerének korszerű ügyfélkezelést lehetővé tévő, a közműszektor igényeihez igazított eleme. A szoftver a vizet, a gázt, az elektromos áramot fogyasztók, vagy akár a kábeltévé-előfizetők adatait kezeli a kezdeti, adatfelvételi lépéstől kezdve: elvégzi a számlázást, ellenőrzi a befizetéseket, támogatja a kinnlevőségek behajtását, nyilvántartja a központi címadatbázist, a folyószámla-adatokat, az ügyfelek különböző ügyeit (például a felszólításokat), valamint a műszaki és üzleti törzsadatokat. A Főgáz esetében ez utóbbi körbe a mérőóra-állások, a hitelesítések dátumának rögzítése tartozik, vagy az olyan információk, amelyek segítségével eldönthető, elbír-e a hálózat további fogyasztókat. “Az IS-U modult a liberalizált piacra való belépésünk legfontosabb elemeként tartom számon – mondja Vasanits Dezső, a Főgáz elnök-vezérigazgatója -, ez a befektetés nemcsak a társaság értékét, hanem versenyképességét is növeli.” Mindez a vezérigazgató szerint abból ered, hogy az ügyfélkiszolgálás hatékonyabb, s a költség-bevétel viszony átláthatóbbá válik. A saját gázmérővel rendelkező fogyasztókat közvetlen kapcsolat révén, tehát díjbeszedő szervezet nélkül szolgálja ki a Főgáz, a gázszámlák ellenértéke pedig közvetlenül a társaság bankszámlájára folyik be. A jövőbe tekintve az elnök-vezérigazgató kiemeli a keresztfinanszírozás megszüntetésének jelentőségét is, az egyes fogyasztói szegmensek pontos költségeinek kimutathatóságát szintén az IS-U modultól várja. Mivel a nagyipari és a lakossági fogyasztók kiszolgálása eltérő költségekkel jár, a gázárak alakulása miatt a gázművek jelenleg kénytelen nagyipari ügyfelein behozni azt a veszteséget, amely a háztartások kiszolgálása nyomán keletkezik. Egy végső, átlátható árrendszer kialakításában – amely az Európai Unió keresztfinanszírozást tiltó szabályzásai is előírnak – a költségek pontos kalkulációját szintén az új modul teheti lehetővé.

Az IS-U modul telepítését a Compaq Magyarország Kft. végzi a Főgázzal együttműködve. Az első elemzéseket 1999-ben végezték, akkor, amikor az IS-U még újdonságnak számított a hazai piacon. És bár a tanácsadóként közreműködő cég szakembereinek már voltak tapasztalataik a modullal – a szoftvert először a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) rendelte meg, szintén a Compaqtól -, mégiscsak a Főgáznál vezették be azt először “élesben”. Az összköltségében közel milliárdos nagyságrendet elérő befektetés első fázisa ez év áprilisában kezdődött: huszonegyezres ügyfélkörön alkalmazták ekkor az IS-U-t, ez a szám később 120 ezerre nőtt, majd októberben elérte a 170 ezret. A tervek szerint 2005-re azután a társaság összes kliensének kiszolgálása a modul segítségével zajlik majd. Ilyen nagy ügyfélszámot célzó projekten a Compaq sem dolgozott eddig; Udvaros Gábor, a cég SAP kompetenciaközpontjának vezetője szerint az implementáció során ők legalább annyit tanultak a Főgáz munkatársaitól, mint azok tőlük.

Szabó Gábor, az SAP Hungary Kft. szolgáltató vállalatok üzletágának vezetője elsősorban a hasonló vállalkozások volumene miatt definiálja cége számára stratégiai fontosságú megrendelőnek a közművállalatokat. A német székhelyű multi ugyanis az ipari termelést végző nagyvállalati szektorban megoldásaival Magyarországon már csaknem minden fontosabb ügyfelet elért. Az SAP úgy piacvezető, hogy számottevő növekedésre – a banki, távközlési és biztosítói területek mellett – elsősorban a közművállatok részéről érkező megrendelésekből számíthat. Árbevételének mintegy egyharmada már most is a közművállalatoktól származik, a már meglévő kliensek pedig bizonyosan igénylik majd bővítésként az IS-U-t. Az ébredező igények szembetűnő jele, hogy október 1-jétől a DRV is bevezette élesben a modult – Magyarországon másodikként -, s úgy hírlik, a Budapesti Elektromos Művek is fontolgatja annak alkalmazását.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik