A vád szerint a két ellenőr összesen négyezer forintnyi kenőpénzt kért és kapott két diáklánytól 2010 októberében azért, hogy az egy napja lejárt bérletük miatt ne büntessék őket 6-6 ezer forintra. A történtekre úgy derült fény, hogy a két fiatal a történtek után – lényegében saját magát is feljelentve – rögtön a közlekedési vállalathoz fordult, a BKV pedig a rendőrséghez.
Az ügyészség gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel, társtettesként elkövetett vesztegetés miatt emelt vádat, amelyért a törvény szerint nyolcéves szabadságvesztés is kiszabható.
A két BKV-ellenőr – egy középkorú és egy huszonéves nő – a tárgyaláson tagadta bűnösségét. Állítják, az ügyben érintett diáklányok közül az egyik hevesen tiltakozott, fenyegetőzött az ellenőrzés miatt. Elmondásuk szerint amikor az állítólagos vesztegetés történt, még csak néhány hónapja voltak ellenőrök, így tapasztalatlanságuk miatt nem vettek fel jegyzőkönyvet. A vállalatnál figyelmeztették őket ennek szükségességére, mondván, ez a saját érdekük. Hozzáfűzték: addigra már megtapasztalták, hogy munkájuk kapcsán mindennaposak az inzultusok, az utastámadások, és azokat inkább igyekeztek elfelejteni.
A tárgyaláson elhangzott, hogy a két vádlott jelenleg is ellenőrként dolgozik, fizetésük körülbelül 80 ezer forint. Az ellenőrök minden, általuk ellenőrzött utas részéről befizetett pótdíjas csekk után kapnak bruttó 250 forintot. Az elvárt mennyiség évi ezer pótdíjazás.
A törvényszék tanúként hallgatta meg az egyik diáklányt, aki elmondta, hogy ellenőrzés után leszállították őket a buszról, és 2-2 ezer forintot kértek tőlük zsebbe azért, hogy cserébe ne fizettessék meg velük a 6-6 ezer forintos büntetést.
Az eljárás alatt egyébként voltak eltérések a két vádlott vallomásai között, illetve korábbi szembesítésüknél is. Az ügy megítélésében az egyik döntő kérdés lehet, hogy az egymással szemben álló két vádlotti, illetve tanúvallomás közül melyiket tartja majd hihetőnek a bíróság.
A minősített vesztegetéssel vádolt BKV-ellenőrök büntetőpere májusban folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.