Gazdaság

A kormány elõre szól: nem hibásak

„Egy esetleges ország-leminõsítés okai nem vezethetõk vissza Magyarország jelenlegi gazdasági-pénzügyi helyzetére”- jelezte közleményében a kormányszóvivõi iroda. Az elõrelátó kommunikáció mindenképp indokolt abból a szempontból, hogy Magyarország egyre ijesztõbb helyzetbe kerül mind a globális folyamatok, mind a hazai gazdaságpolitika eredményeképp.

A Moody’s 2009-ben még akként vélekedett, hogy Magyarországra az “elsõdleges fenyegetést” a gazdaság erõs visszaesése, a devizahitelek nagy aránya, a szûk likviditás és a jelentõs devizakötelezettségek jelentik.

A nemzetközi hitelminõsítõ által nevesített fenyegetés elhárítása érdekében támogatta a kormány a közelmúltban a forint alapú végtörlesztés rendszerének bevezetését – olvasható a kormányszóvivõi iroda közleményében.

A Moody’s ennek ellenére leminõsítési felülvizsgálata alá vette kedden a OTP Bankot, az OTP Jelzálogbankot, a K&H-t, a Budapest Bankot, az FHB-t, az Erste Bank Hungaryt és az MKB-t, méghozzá a hitelminõsítõ indoklása szerint a végtörlesztését engedélyezõ törvény miatt.

Egy esetleges leminõsítés megdrágítaná a bankok forráshoz jutását a bankközi piacon, ami végsõ a hiteleik drágulásában jelentkezne (erre a lehetõségre azonnal figyelmeztettek az elemzõk, amint megjelentek a kormány végtörlesztéssel kapcsolatos elképzelései.)

Magyarország helyzetét tovább nehezíti az európai adósságválság egyre ijesztõbbé válása. A Moody’s kedd éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi “Aa2”-rõl – a köztes “Aa3” és “A1” fokozatok kihagyásával – “A2”-re süllyesztette az olasz szuverén kötvényadósság osztályzatát.

Az elemzõk többsége által erõsnek tartott, bár nagy államadóssággal küszködõ olasz gazdaság „kikezdése” leginkább a pánik, a válsághangulat fokozására alkalmas, ami Magyarország, illetve a forint helyzetét még ingatagabbá teszi.

Forrás: MTI, fn.hu

Ajánlott videó

Olvasói sztorik