Már a finomításokat végzik a Miniszterelnöki Hivatal privatizációs főosztályának közreműködésével a szakemberek a tartós állami vagyonkezelés jövőjéről szóló stratégián. Vörös Attila főosztályvezető lapunkat arról tájékoztatta, hogy a munkával várhatóan szeptemberben készülnek el.
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. a jövőben csak azoknál a cégeknél tartja szükségesnek a birtokában lévő aranyrészvény megtartását, ahol ezzel tradicionális márkanevet véd, illetve – mint például a Mol esetében – a szabályozási folyamat még nem zárult le. A Matáv, az OTP, a gázszolgáltatók esetében ugyancsak megtartják az aranyrészvényt.
Időszerűvé vált a felszámolási törvény módosítása is. Ezzel az ÁPV Rt.-nél el szeretnék érni, hogy a felszámoló személyére a legnagyobb hitelező tehessen javaslatot. Ezt azért tartják fontosnak, mert jelenleg több mint 400 olyan cég felszámolása van kilátásban, amelyeknek a privatizációs szervezet a legnagyobb hitelezője.
“Az év végéig meg kell történnie a társadalombiztosítási vagyon privatizációjának, s az ÁPV Rt. ezt új befektetői kör bevonásával szeretné megoldani” – nyilatkozta a napokban Gansperger Gyula elnök. Az ÁPV Rt. várhatóan egy héten belül átveszi a tb-alapok vagyonát, amelynek értékesítése révén a tb teljesítheti az ez évi költségvetési törvényében előirányzott mintegy 56 milliárd forintnyi bevételt. Ez csak akkor lehetséges, ha eladják a tb-tulajdonú Richter-pakettet, a gyógyszergyártó jegyzett tőkéjének 9,5 százalékát képviselő részvényeket is. Erre a csomagra azonban – az ÁPV Rt. tulajdonában lévő 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénnyel együtt – 2000. december 31-ig eladási moratórium van, így vélhetően a vevő a privatizációs szervezet lesz. –