Másodszorra is sikertelenül zárult a Human 3,8 milliárdos alaptőkéjének 25,28 százalékát megtestesítő, a Nyugdíjbiztosítási Alap tulajdonában lévő részvények eladására kiírt pályázat, mert az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. kevesellte a papírokért ajánlott – egyébiránt üzleti titokként kezelt – összeget. Az októberi kudarcot követően a második forduló végéig, november 4-éig is csupán egyetlen befektető tett ajánlatot az egy csomagban felkínált 960,64 ezer darab, árfolyamértéken jelenleg 2,304 milliárd forintot kóstáló Human-részvény megvásárlására. Lapértesülések szerint a sikertelenség hátterében az áll, hogy egyetlen érdeklődőként fellépő izraeli Teva gyógyszercég a jelenlegi 2400 forintos tőzsdei jegyzésnél jóval alacsonyabb árfolyamon tett ajánlatot.
A Bloomberg gazdasági hírügynökség szerint eközben a Teva gyógyszercég szándéknyilatkozatot írt alá a Human 55 százalékát is birtokló kanadai Novopharm megvételéről. Ezzel a Human-papírok többsége a Teva tulajdona lesz. (A Teva saját részvényeinek 7 százalékával fizetne a Novopharmért, ez a 4,8 millió darab Teva-papír jelenleg 262 millió dollár értékű.) Kérdés marad viszont, hogy mit tud kezdeni az így “nyakán maradó” Human-csomaggal a privaizációs szervezet.
A hivatalos tájékoztatás szerint az ÁPV Rt.-nél a jövő év február 29-ében jelölték meg azt az újabb határidőt, ameddig az eladásról új javaslatot kell előterjeszteni. Könnyen előfordulhat az is, hogy az elmúlt hetekben a BorsodChemnél bevált, az állampapírpiacról “kölcsönzött” aukciós módszerrel dobják majd piacra a részvénycsomagot. Ezt támaszthatja alá, hogy a Humannál csak az alapszabály módosításához szükséges háromnegyedes többség, így a pakett csak e tekintetben jelent több jogot, mint egy 10 százalékos csomag. A társaság papírjainak igazi vonzerejét a Texalbin nevű rák elleni gyógyszer szabadalma jelenti, ám ha az állami részvénycsomag is a fő tulajdonoshoz kerül, akkor marad a papírra eddig is jellemző szűk likviditás. –