A Greenpeace szerint a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. vörösiszap- tározóiból folyamatosan erősen szennyező anyagot pumpálnak a természetes vizekbe, a környezetvédő szervezet ezért az Európai Bizottsághoz fordul.
Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelősének az MTI-hez kedden eljuttatott közleménye szerint két független laboratórium – a Bécsi Környezetvédelmi Hivatal (EPA) és a budapesti Bálint Analitika Kft.- mérései alapján a méreganyagok magas koncentrációja mutatható ki a Torna-patak vizében.
“A víz arzén-, alumínium-, és szervesszén-szennyezettsége jelentősen meghaladja a megengedett határértéket, és a vizsgálatok eredményei a savas és gipszes kezelés ellenére riasztóak” – mondta Tömöri Balázs.
Hozzátette: a mintákban literenként 1300 mikrogrammnyi arzént mutattak ki, amely az Ausztriában a szennyvizekben engedélyezett mennyiség több mint tízszerese. A szervezet szerint a januári laboratóriumi mintában az alumíniumtartalom a megengedett szint százszorosa, és a kimutatható szervesszén-szennyeződés is ötszöröse a törvényekben szabályozott szintnek.
A zöldek közleménye szerint az Európai Bizottságnak azonnal közben kell járnia annak érdekében, hogy a magyar kormány felhagyjon az emberek, az állatok és a természet veszélyeztetésével.
A szennyező anyag az elvezető árkokból a Torna-patakba, majd a Marcal folyóba fut. A Greenpeace állítása szerint a MAL-nak nincs elegendő kapacitása a termelés során keletkező vörösiszap tárolására, illetve az átszakadt zagytározót még mindig nem hozták rendbe, és ezért használják “illegális szennyvízelvezetőnek” az élővizeket.