A hivatal kiemeli, hogy idén az összes ellenőrzés mindössze 2,8 százalékánál tapasztaltak higiéniai hiányosságot, míg tavaly az esetek 5,4 százalékában fordult ez elő.
A tájékoztatás szerint a megvizsgált mintegy 25 000 tétel 1,8 százalékát, 455 tételt kellett kivonni a forgalomból a jelölési, nyomonkövethetőségi szabályok megsértése, illetve a fogyaszthatósági és minőség megőrzési idő lejárta miatt.
A Nébih 16 423 analitikai vizsgálatot is végzett növényvédőszer-maradék regionális laboratóriumaiban, amely kimutatta, hogy a minták nem tartalmaztak szermaradékokat a megengedett határérték felett.
A bárány és nyúl szállítások ellenőrzésekor országosan 486 szállítmányt, 131 252 állatot vizsgáltak meg a hatósági állatorvosok, amelynek során – egy eset kivételével, amikor a szállítóval szemben nem megfelelő férőhely miatt indult eljárás – nem találtak hiányosságot – írja a Nébih.
A szakemberek a húsvétot megelőzően majd egy hónapon át vizsgálták az ünnephez kapcsolódó termékeket, a húskészítményeket – főként a sonkát -, a tojást, az édesipari termékeket, a borokat és szeszes italokat, valamint a szezonális zöldség-gyümölcsöket az élelmiszer előállító és forgalmazó helyeken.
Az ellenőrök kiemelt figyelmet fordítottak a termékek jelölésére, a növényvédőszer-maradék felderítésére, az iskolagyümölcs programban résztvevő termelők és vállalkozások ellenőrzésére, a magyar eredetűként jelölt áruk származásának vizsgálatára – olvasható a tájékoztatásban.