A Nézőpont Intézet reprezentatív mintán készült felmérése szerint a válaszadók 95 százaléka súlyos problémának tekinti az állami eladósodottság mértékét.
A közvélemény-kutató úgy értékeli: a veszély egységbe kovácsolta az eltérő pártszimpátiával rendelkezőket, a szocialisták és a Lehet Más a Politika (LMP) támogatóinak 90-91 százaléka tartja súlyos tehernek a hazai államadósságot, a Fidesz és a Jobbik táborának pedig 96-98 százaléka.
Ezenfelül a megkérdezettek 45 százaléka hajlandó lenne évente egynapi átlagos megélhetéshez szükséges összeget, körülbelül 2500 forintot áldozni jelenlegi adóterhein felül is az államadósság csökkentésére.
A Nézőpont Intézet rámutat: a vizitdíj vagy a kórházi napidíj közmegegyezéses elutasítása után nehezen lett volna elképzelhető, hogy az emberek mintegy fele támogathatja egy, a család kasszáját terhelő újabb adó fiktív bevezetését.
Az államadósság csökkentésére irányuló közteherviselésben önként venne részt a munkaképes korú lakosság 49 százaléka, valamint az átlagot meghaladó jövedelemmel rendelkezők 65 százaléka. A kutatás rámutat arra is, hogy míg az államadósság mértékét a válaszadók egységesen súlyosnak ítélték meg, addig a csökkentéshez történő hozzájárulási hajlandóság már sokkal inkább kapcsolódik az aktuális pártpreferenciákhoz. Miközben a Fidesz és az LMP támogatóinak több mint fele mondana le a fenti célból évi 2500 forintról, addig a Jobbik szimpatizánsainál ez az arány 46, az MSZP-seknél pedig 31 százalék – közölte a Nézőpont Intézet.