Ennek oka, hogy elbocsátották a Szolidaritás Lidlnél működő üzemi szervezetének csúcsvezetőségét, mert az jobb munkafeltételeket követelt az alkalmazottaknak. A Lidl Lengyelország azt állítja, hogy a felmondás jogszerű volt.
Zaklatták a szakszervezetiseket
Az egész februárban tartó bojkott az első szakasza a szakszervezet tervezett hosszú távú akciósorozatának, mellyel a Lidlnél szokásos munkafeltételek ellen tiltakozik. Marek Lewandowski, a Szolidaritás szóvivője sajtóértekezletén közölte, hogy bírósághoz fordulnak az elbocsátások miatt. A szakszervezet emellett fontolgatja, hogy panasszal fordul a Nemzetközi Munkaügyi Szervezethez (ILO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD).
A Lidlnél működő üzemi szakszervezetet egy éve alapították. Lewandowski szerint az igazgatóság kezdettől fogva zaklatta a szakszervezet aktív tagjait. Decemberben végül felmondtak a szakszervezeti vezetőnőnek és helyettesének azzal az indoklással, hogy illegális tiltakozó akciókban vettek részt. Lewandowski azzal vádolta a Lidlt, hogy meg akar szabadulni az üzletláncnál működő Szolidaritástól. A szakszervezet azt követelte, hogy több munkaerőt foglalkoztassanak az üzletekben. A Szolidaritás szerint a jelenlegi alkalmazottakat kihasználják, olykor napi 12 órát is dolgoztatják.
Gumiégetés helyett bojkott
Patrycja Kaminska, az üzletlánc szóvivője azt mondta a Gazeta Wyborcza című napilapnak, hogy az elbocsátások jogszerűek voltak, mert a két érintett személy “hamis aláírásokat” nyújtott be, és “több illegális tiltakozó akciót” szervezett.
Nem az első eset Lengyelországban, hogy egy szakszervezet nyilvánosan bírál egy vállalatot, ily módon próbálva nyomást gyakorolni a vezetőségre. Autógumik égetése vagy utcára vonulás helyett a szakszervezetek mind gyakrabban folyamodnak bojkottfelhívásokhoz, hogy a lehető leggyorsabban jobb munkafeltételeket csikarjanak ki.
A Biedronka lengyel diszkont szupermarket-hálózat néhány, a dolgozók kizsákmányolása miatt ellene indított és elveszített per után megpróbálja az “alkalmazottbarát” cég képét kialakítani magáról. A vállalat jelenleg legkevesebb 2 ezer zloty (mintegy 150 ezer forint) havi bér fizet, amely 300 zlotyval (22 ezer forint) több a minimálbérnél. A Kaufland áruházláncnál is sikerült elérni az üzletek blokádjának sorozatával, hogy Lengyelországban minden munkavállalóval határozatlan idejű szerződést kössenek. A Kaufland a Lidllel együtt a német Schwarz-csoporthoz tartozik.