“A kérdés nem az, hogy igen vagy nem, hanem hogy mikor” – fogalmazott az IMF és a Világbank közgyűlésén Tokióban tartózkodó Simor András a japán hírügynökségnek az euró magyarországi bevezetésére vonatkozó kérdésre adott válaszában. A válság miatt azonban “tanulnunk kell más országok hibáiból, amelyek már csatlakoztak, de nem túl nagy sikerrel” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a forint leváltása euróra annyit jelent, hogy az ország elveszít egy pénzügyi kiigazító eszközt. Magyarországnak mindemellett a maastrichti konvergenciakritériumok teljesítésén túl más, korábban már csatlakozott országoknál jobban fel kell készülnie olyan területeken, mint például a költségvetés vagy a munkaerőpiac.
Simor András azért is nagyon fontosnak tartja az euróövezeti csatlakozást, mert Magyarország szoros kapcsolatokat ápol az euróövezettel mind kereskedelmi, mind banki területen. “Mondhatnám Magyarország kereskedelmi téren valószínűleg sokkal jobban integrálva van már az euróövezetbe mint néhány euróövezeti tagország” – mutatott rá. “Ezért minden kedvezőtlen euróövezeti fejlemény azonnal érezteti hatását Magyarországon is.”
Az adósságválság gyors rendezése érdekében a legfontosabb teendő a magyar jegybank elnöke szerint az, hogy a krízistől leginkább szenvedő országok pénzügyi kiigazításokat és strukturális reformokat hajtsanak végre, de az erősebb euróövezeti tagországok is “élénkíthetnék egy kissé a belső keresletet”.
Simor András szerint fontos előrelépés lenne a bankunió létrehozása, de olyan feltételekkel, amelyek “realisztikus lehetőséget” nyújtanak nem euróövezeti tagoknak is a csatlakozáshoz.
Simor András szerint a magyar gazdaság problémái részben az euróövezeti recesszióra vezethetők vissza. “Reményeink szerint azonban jövőre stabilizálódik a helyzet az euróövezetben és megindul a lassú növekedés, ami kedvező hatással lesz a magyar exportra is” – mondta Simor András, az MNB elnöke Tokióban a Kyodo News hírügynökségnek.