A tanulmányba 135 idősebb japán pácienst vontak be, akik vércukorszintjét többször mérték a 10-15 éven át tartó követéses vizsgálat elején. A tanulmány későbbi szakaszaiban az Alzheimer-kórra utaló jeleket is követték a résztvevőknél.
A páciensek halálát követő boncoláskor a kutatók fehérje lerakódásokat, úgynevezett plakkokat találtak a vizsgált személyek agyában, különösen azoknál, akiknek magas volt a vércukorszintjük, amíg éltek.
A követésbe bevont emberek 16 százalékánál alakult ki Alzheimer-kór, mindannyiuk agyában találtak a boncoláskor lerakódásokat, melyek szintén fellelhetőek voltak azoknál, akiknek kiugróan magas volt a vércukorszintjük. A kutatók ismertetése szerint az inzulinrezisztenciával élt emberek 72 százalékánál találtak a boncoláskor az agyban plakkokat, míg azoknál, akiknél ez nem jelentkezett, 62 százalékban fordult elő.
Szaszaki Kenszuke kutatásvezető, a fukuokai Kjúsú Egyetem munkatársa szerint lehetséges, hogy a diabétesz megfelelő kontrollja hozzájárulhat az Alzheimer-kór megelőzéséhez is.
A 2-es típusú cukorbetegség egyre gyakoribb világszerte, részben az emberek hosszabb élettartama és az elhízottak növekvő száma miatt.