Szokatlanul szerény figura a Vodafone elnöke az üzleti világban. Távol áll tőle mindenfajta „vetítés” – cseppet sem szégyelli például, hogy annak idején nem sikerült bejutnia a rangos Oxford Universityre. „Így nem tudtam a gyerekeimet kényszeríteni, hogy menjenek egyetemre, nem volt mire hivatkoznom” – jegyzi meg önironikus mosollyal. Azért a három csemete közül kettő sikerrel vette ezt az akadályt, és a papa miatt sem kell szégyenkezniük. A távközlésbe tavaly átnyergelt Sir John Bond ezt megelőzően összesen 45 évet töltött a The Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC) bankcsoportnál – „több mint egy életfogytiglan”, kommentálja -, s abból az utolsó 13 évben a bank vezérigazgatója, majd elnöke volt. Banki pályafutása alatt a kis hongkongi cégből a világ második legnagyobb árbevételű pénzintézete lett; az első helyet a Citibank birtokolja.
LEGROSSZABB FIZETÉS. John Bond – aki 19 évesen, egy óceánjáró hajón való takarítás és dj-skedés után, gyakornokként kezdte pályáját a HSBC-nél – nem felejtette el, honnan érkezett. A cég első embereként is metróval vagy motoros taxin vágta át a londoni dugót, az irodában lekapcsolgatta a felesleges villanyokat, és munkatársainak megtiltotta, hogy business classon repüljenek hivatalos útjaikon. Értekezletek előtt máig felírja, mennyibe fog kerülni az okozott munkaidő-kiesés. A New York-i tőzsde száz legnagyobb cégének legrosszabbul fizetett vezetője címmel is dicsekedhetett; most, a Vodafone elnökeként évi 374 ezer angol font juttatást kap, ami az ő szintjén igen szerény díjazásnak számít.
Bond azért tud pénzt is költeni, ha a cégről van szó. A HSBC csoport 13 évi uralkodása alatt összesen 50 milliárd dollárt fordított felvásárlásokra. Az 1865-ben alapított hongkongi gyarmati bankot ugyan már az előző elnök, William Purves átalakította nemzetközi, londoni székhelyű óriássá, de a csoport még kicsit toldott-foldott volt, tagjai mind különböző nevek alatt működtek. John Bond, a nagy példakép, a Citibank mintájára egységesítette a márkanevet, az egyéni ügyfeleknek teljes kiszolgálást nyújtó integrált pénzintézetté alakította a céget.
SIR JOHN BOND
● 66 éves, 1999-ben lovaggá ütötték.
● A HSBC banknál 45 évet töltött, ebből 25-öt Ázsiában; 1993-tól vezérigazgató, 1998-tól elnök volt.
● 2006 óta a Vodafone elnöke; tagja a Ford Motor igazgatóságának is.
● Nős, 3 gyereke van.
„A banküzletben nincs eredeti stratégia, csak végrehajtás” – nyilatkozta egyszer szokásos szerénységével, még bankárként. „A távközlésben van eredeti stratégia. A készülékek nagyon hasonlóak, amit csinálsz velük, az különbözteti meg a céget” – mondja most, immár a Vodafone színeiben. A részvényesek mindenesetre sokat vártak tőle, tavalyi kinevezése hírére megugrott az árfolyam, és az ő közbenjárásának köszönhető, hogy a részvényesek által támadott vezérigazgató, Arun Sarin megtarthatta székét. Bond szakmai vezetőnek tartja magát. Vett ugyan néhány Vodafone-részvényt, hogy jobban tudjon azonosulni a tulajdonosokkal, de fő feladatának azt tartja, hogy rajtuk kívül a dolgozók és vevők szempontjait is képviselje. „És szélesebb társadalmi kontextusban is van felelősségünk azokért az emberekért, akik nem olyan szerencsések, mint akik birtokolják a céget vagy abban dolgoznak” – tesz hitet a vállalatok társadalmi felelősségvállalása mellett. Korábbi munkahelyén egyébként globális programokat indított a környezetvédelem támogatására és a hátrányos helyzetű gyerekek oktatására.
A VODAFONE
● A brit gyökerű multi a világ legnagyobb árbevételű mobilszolgáltatója. Piaci értéke mintegy 85 milliárd font.
● A 2007. március 31-én végződött üzleti évben a cég globális árbevétele 31 milliárd font volt, 2,4 milliárdos adózás előtti veszteséggel.
● A világ 27 országában 200 millió ügyfele van.
● Magyarországon 1999 óta szolgáltat, ma több mint 2 millió előfizetőnek.
Vigyázó szemét a Vodafone-nál is a fejlődő országokra veti. „Becslésünk szerint a következő 5 évben a növekedés 70 százalékát a fejlődő piacok generálják, itt sokan a vezetékes telefon átugrásával egyenesen a mobilvilágba fognak belépni” – jósolja. Noha nyilvánosan igen ritkán szerepel, az ő keze is benne volt abban, hogy a Vodafone megszerezte India negyedik legnagyobb mobilszolgáltatóját, a Hutchison Essart. Tehát ha a cégről van szó, Bond továbbra is szeret vásárolni.