Sőt, nem is azért, mert nemcsak a feltörekvő piacok átlagához, de a régiós vetélytársakhoz képest is csúnyán alulteljesítő volt a magyar piac. Ezt ugyanis megmagyarázhatjuk egyrészt a piacon túlsúlyos OTP második fél évben tapasztalt visszaesésével, amit nem kis részben a pénzügyi papírokat sújtó világméretű eladási láz okozott. Másrészt pedig itt az ország közismert gazdasági helyzete: a nullához közelítő növekedés és a tetemes infláció párosa önmagában sem vonzó, emellett mikroszinten a megszorítások egyik nagy vesztese a Richter gyógyszergyár volt, s ez az árfolyamában is megmutatkozott.
Ami leginkább aggasztó, az nem a BUX index, illetve az egyes részvények mozgása, hanem a forgalmi adatok , illetve a likvid tőzsdei cégek száma. Most ugyan elégedetten jelenthették be a tőzsdei vezetők, hogy a forgalom megint 35 százalékkal nőtt, az azonban már a laikus szemlélőben is gyanút kelt, hogy a legnagyobb aktivitás éppen az általában leggyengébb nyári hónapokban volt. A megoldás egyszerű: a Mol körüli felvásárlási harc dobta meg brutálisan nemcsak a forgalmat, de kisebb mértékben a BUX-ot is. A szomorú igazság az, hogy e nélkül a tőzsdei forgalom alig bővült volna, a BUX pedig minimális mínuszban zárta volna az évet.
Emiatt aztán magas bázisról indul 2008. Miután a Mol kiszívta a piacról saját részvényeit – s azok bizonyára tartósan is baráti kezekben pihennek majd -, az idén jókora forgalomcsökkenés vár a budapesti tőzsdére. S nem úgy néz ki, hogy ezt bárki kompenzálni tudná: tavaly is csak három értékelhetetlen forgalmú bevezetés történt (közülük két külföldi cégé), miközben olyan nevek távoztak, mint a BorsodChem, a Graphisoft vagy az Inter-Európa Bank. Az idén jó esetben talán megint három cég jöhet, közülük kettő mai tőzsdei cégekből kiváló üzletág.
Sajnos nem mi vagyunk vakok, valóban nem látszik semmi fény az alagút végén. Hiába küzd a tőzsde vezetése, mutyiországban a tőzsdeképesnek számító közepes méretű cégek nyeresége csúnyán visszaesne, ha elkezdenének átláthatóan, minden szabályt betartva működni – azaz jókora púp lenne a hátukon a BÉT. Eközben tavaly Varsóban újabb rekordot ünnepeltek: 105 új cég érkezett az ottani tőzsdére. Csodaszámba menne, ha nekünk a következő években csak egy kicsivel is több jutna az irigykedésnél és annak megállapításánál, hogy valamikor ezt (is) nagyon csúnyán elszúrtuk.