Belföld

Megjelent a magyarérettségi megoldása

Nemrég ért véget a magyar nyelv és irodalom érettségi máris megjelent a feladatsor megoldása az Eduline-on.

A feladatsor megoldásait közzétevő Eduline szerint a diákoknak Márai Sándor Füveskönyvének egy részlete alapján kell érvelniük a “lassú olvasás” mellett vagy ellen. Választhatták a novellaelemzést is, Bródy Sándor Kaál Samu című művét kellett elolvasniuk és elemezniük. Azok pedig, akik a verselemzésben jobbak, összehasonlíthatták Berzsenyi Dániel Életfilozófia, illetve Arany János Visszatekintés című művét.

A középszintű vizsga szövegalkotási része minden évben három típusfeladatból áll – egy érvelésből, egy műelemzésből és egy összehasonlító elemzésből -, ezek közül kell választani egyet. Az érettségizőknek egy 500-1500 szavas fogalmazást kell írniuk, a terjedelem független attól, melyik téma mellett döntenek.

Az első részben az internetes és elektronikus nyelvhasználatról, a “netnyelvről”, az SMS-ek és az e-mailek nyelvezetéről szóló tanulmányrészletet kellett értelmezni A tanulmány szerzője Veszelszki Ágnes, és a Magyar Nyelvőr című nyelvészeti szaklapban jelent meg.

A két és fél oldalas szöveg elolvasására, értelmezésére és a tanulmányhoz kapcsolódó kérdések megválaszolására összesen 60 percet kapnak a vizsgázók.

Emelt szinten

Ady Endre A fehér lótuszok, Pilinszky János Egy arckép alá című művét, valamint egy Szakonyi Károly-részletet kaptak a vizsgázók az emelt szintű magyarérettségin. A nyelvi-műveltségi feladatsor kapcsolódott Ady Endre művéhez. A diákoknak többek között a fehér lótusz költői képet kellett értelmezniük, meg kellett magyarázniuk a műben szereplő kifejezéseket, francia szimbolista költőket kellett megnevezniük, illetve fel kellett ismerniük öt Ady-versrészletet.

Az emelt szintű magyarérettségi második része három feladatból áll. A diákoknak Pilinszky János Egy arckép alá című művét kellett elemezniük a megadott szempontok alapján, elsősorban a költemény retorikájára és stilisztikai jellemzőire koncentrálva.

A második feladat egy Szakonyi Károly-részlethez kapcsolódott. A diákoknak arról kellett írniuk, hogy a műnem választja-e a témát, vagy a téma a műnemet – melyik a meghatározóbb? Az érettségizőknek végül arról kellett egy vitaindítót írniuk, hogy kell-e foglalkozni az iskolákban a blogokkal, a Wikipediával és az ehhez hasonló közösségi tartalmakkal – írja az eduline.hu.

118 ezren vágtak neki

Hétfőn reggel nyolc órakor előzetes várakozások szerint 118 ezer diák írta az írásbelijét magyar nyelv és irodalomból, valamint magyar mint idegen nyelvből. Magyar nyelv és irodalom vizsgatárgyból középszinten 1199 helyszínen 81 496 diák, emelt szinten 48 helyszínen 1848 tanuló tesz érettségit.

A magyar nyelv és irodalom középszintű írásbelije 240 percig tartott. A vizsgázóknak két feladatlapot kellett megoldaniuk, a szövegértési feladatlap esetében 60 perc, a szövegalkotási feladatlap esetében pedig 180 perc állt a rendelkezésükre.

A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája szintén 240 percig tartott. Az írásbeli vizsga nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból és három különböző szövegalkotási feladatból tevődik össze. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik