EGYÉNI VÁLLALKOZÁSOK
A vállalkozókat a jelenlegi vegyes adózási szabályok helyett célszerű lenne egyetlen (vagy szja vagy társasági) adózás alá vonni.
KÖLTSÉGELSZÁMOLÁSOK
A költségek kordában tartása érdekében
– szabályozni szükséges: az amortizáció alkalmazását. A értékcsökkenési leírási kulcsok teljes körű érvényesítését a visszapótlás követelményéhez kell kötni.
– Az ellenőrzés során nagyobb figyelmet kell szentelni: – az alvállalkozói teljesítmények vizsgálatának; – a vállalkozás bejelentett tevékenységi körétől idegen költségek keményebb elbírálásának; – az alapítványi befizetéseket csak akkor szabadna elismerni, ha erre a társaság pozitív adózás előtti eredménye lehetőséget ad.
SZÁMVITEL
Bár kívánatos lenne a számviteli és adószabályok közelítése, belátható időn belül aligha várható, hogy az adózás kevésbé szigorúan rendezze a költségelszámolást.
JÖVEDELEM- ÉS KÖLTSÉGTRANSZFEREK
A kapcsolt vállalkozásoknál
– az eredményt beruházás céljára lehessen átforgatni más, saját tulajdonú vállalkozásba anélkül, hogy utána kiegészítő adót kellene fizetni;
– a kiegészítő adót esetleg osztalékadóvá kellene alakítani;
– egyértelműbbé kell tenni a szokásos piaci ártól való eltérés szabályainak alkalmazását.
BÉRKÖLTSÉGEK
Végiggondolandó, hogyan honorálhatná az adórendszer azt, ha a béremelés nyereséges, illetve hogyan büntethetné, ha ugyanez veszteséges társaságnál történik.
KÉSZLET-ÁTÉRTÉKELÉS
Megoldatlan a készlet(változások) átértékelése, noha az átértékelési különbözet alapvetően befolyásolja az adózás előtti eredményt.
ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉGEK ÁTÜTEMEZÉSE
– Gyakorítani kell a fogyasztási adó elszámolását;
– a társasági adó előlegének fizetését ütemesebbé kell tenni, hogy a nyereségadó-feltöltési kötelezettség decemberi csúcsai mérséklődjenek;
– az általános forgalmi adó esetében felül kell vizsgálni az alanyi mentesség értékhatárát (jelenleg 1 millió forint), illetve szélesíteni indokolt a negyedéves elszámolás rendszerét.
KÜLFÖLDI VÁLLALKOZÁSOK ADÓKEDVEZMÉNYE
– A már jóváhagyott szabályok szellemében fokozatosan le kell építeni, mivel – az EU adószabályai nem kezelik külön a külföldi vállalkozókat; – a magyar vállalkozókat ez hátrányos helyzetbe hozza a verseny során.