Nagyvilág

Egyelőre bizonytalan, lesz-e működőképes kormány

Egymást követték a fordulatok a vasárnapi-hétfői választások után Olaszországban.

Egyelőre bizonytalan, hogy az olaszországi parlamenti választások nyomán sikerül-e működőképes kormányt alakítani.

A szavazatszámlálás a szenátusra leadott voksokkal kezdődött: a római parlament felsőházának mandátumait a pártoknak a tartományokban elért eredményei szerint osztják fel. A szenátusi erőviszonyok alakulásában egymást követték a fordulatok a vasárnapi-hétfői választások nyomán: míg az első szavazatok kiértékelése után két közvélemény-kutató intézet is a jobboldal minimális előnyét jelezte, a szenátusi szavazatok felének összeszámlálása után a belügyminisztérium immár azt közölte, hogy a felsőházban a balközép Demokrata Párt (PD) és a Baloldal, Környezet, Szabadság (Sel) koalíciója 32,87 százalékon áll, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) – Északi Liga szövetsége pedig 29,29 százalékon.

A szavazatok felének feldolgozása alapján a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) 24,02 százalékot, a Mario Monti vezette centrumpárti lista 9,16 százalékot szerzett a szenátusban. Korábban az Istituto Tecne közvélemény-kutató intézet 31 százalékot adott a felsőházban a jobboldalnak a balközép 29,7 százalékával szemben. Az Istituto Piepoli ugyanezt 31 százalékon és 29,5 százalékon mérte. A végeredmény bizonytalanságát jelzi az is, hogy a legtöbb mandátumot érő Lombardiában a felmérések a Szabadság Népe (PdL) és az Északi Liga alkotta koalíció előnyét mutatják. Más adatok szerint a PdL és a balközép Demokrata Párt (PD) fej-fej mellett áll. Kérdéses, hogy ilyen eredmények mellett akár a jobboldal, akár a baloldal képes lesz-e megszerezni a mandátumok abszolút többségét a szenátusban.

Annamaria Cancellieri belügyminiszter este 21 órára ígérte a végleges szenátusi eredményeket, éjfélig pedig a képviselőházi voksolás mérlegét. Cancellieri egyébként bejelentette, hogy a részvételi arány közel 75,2 százalékos volt. Több mint öt százalékponttal kevesebb, mint a legutolsó 2008-as választáson. Olaszországban 47 millió a szavazásra jogosultak száma. A külföldről postán szavazó 3,5 millió olasz 32,11 százaléka küldte vissza a legközelebbi konzulátusra a szavazólapot tartalmazó borítékot – közölte a római külügyminisztérium. A legnagyobb arányban, közel 35 százalékban, a Latin-Amerika országaiban élő olaszok szavaztak.

A pártok vezetői a végleges eredményekre várva nem nyilatkoznak. “Várjuk meg a pontos eredményt, de az eddigi adatok aggodalomra adnak okot. Ha a helyzet így marad, kormányozhatatlanná válik Itália” – nyilatkozott Stefano Fassina, a PD gazdasági felelőse. Fassina arra utalt, ha egyetlen párt se szerezhetné meg a szenátusi többséget. “Ha a jobbközép győzelme igaznak bizonyul, ez földrengést okoz Európában”- fogalmazott még a délután folyamán Enrico Letta, a PD helyettes főtitkára az első szenátusi eredményekre utalva. Az olasz sajtó úgy értesült, a PD római székházában “nagy az aggodalom”. A PdL fantasztikus eredményéről beszélt Enrico Bondi PdL-politikus, hangoztatva, hogy a jobbközép mindent Berlusconi “rendkívüli kampányának” köszönhet. “Berlusconi zseniális volt és győzött” – kommentált Giuliano Ferrara, az Il Foglio napilap főszerkesztője, Berlusconi egykori kommunikációs szakértője.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik