A rendőrség szerint ötezer, a szervezők szerint legalább tízezer ember vonult utcára a szlovén fővárosban, hogy tüntessen a politikai és gazdasági elit, a korrupció, illetve az ország gazdasági és szociális helyzetének romlása ellen.
A ljubljanai parlament február huszonhetedikén konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal leváltotta a korrupcióval meggyanúsított Janez Jansa miniszterelnököt, aki nem tudott elszámolni a magánszámláján lévő 210 ezer euróval.
Jansa jobbközép kormánya mindössze tizenhárom hónapig volt hatalmon, helyére a parlament döntésének megfelelően a legnagyobb ellenzéki párt, a baloldali Pozitív Szlovénia ideiglenes elnöke, Alenka Bratusek lépett.
Kikukázni mindet
Bratusek számára néhány nap áll még rendelkezésre, hogy új kormányt alakítson. Rögtön megválasztása után letette a hivatali esküt, és rövid beszédében azt ígérte, minden tőle telhetőt megtesz a demokráciába vetett bizalom és a jogrend helyreállítása érdekében.
Erre utalva írták ilyeneket a transzparensekre a tüntetők: “Nem kormányváltást, hanem forradalmi változásokat követelünk!”, “Nem vagyunk sem jobb-, sem baloldaliak, mi vagyunk a nép, aki torkig van veletek!”
A tiltakozók szerint az új kormánynak ugyanolyan lesz a struktúrája és a szemlélete, mint az előzőnek. Ezért követeltek új választásokat, amelyeken – mint jelezték – ki akarják buktatni a parlamentből a jelenlegi pártokat.