Angela Merkel német kancellár szerint nem kell tabuként kezelni az Európai Unió szerződéseinek módosítását, különösen akkor, ha az az euróövezet stabilitásának további növelését célozza.
José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel Brüsszelben közösen tartott sajtótájékoztatóján Merkel hangoztatta: Németország készen áll arra, hogy egy ilyen folyamatba bekapcsolódjék.
Nem utalt ugyanakkor arra, hogy országa kezdeményezni szándékozna bármilyen szerződésmódosítást.
Barroso úgy vélte, az újabb módosításnak csak akkor lenne értelme, ha az “több Európát” eredményezne, azaz fokozná az unión belüli integrációt.
Angela Merkel a sajtótájékoztatón fontosnak mondta, hogy az euróövezeti országok mielőbb valamennyien ratifikálják a pénzügyi stabilitás fokozására létrehozott mechanizmusra vonatkozó megállapodást, mert ez szerinte üzenetet jelent a piacok felé. Brüsszeli mondanivalójának általában is az euró iránti bizalom megerősítése állt a középpontjában.
Kiállt amellett is, hogy az unió szükség esetén hozzon újabb döntéseket a bankok védelméről. Mint mondta, ha a pénzintézetek nem rendelkeznek a biztonságoshoz elegendő tőkével, akkor meg kell hozni a megfelelő intézkedéseket. Ehhez azonban meg kell teremteni a feltételrendszert is, mégpedig minél gyorsabban – tette hozzá. Németország kész arra, hogy szükség esetén tőkével támogassa a bankokat – hangoztatta Merkel.
A kancellár leszögezte, hogy Görögországnak a közös pénzt használó EU-tagállamok között kell maradnia. Görögországnak “meg kell adni az esélyt, hogy talpra álljon” – fogalmazott Merkel.
Barroso megerősítette, hogy az Európai Bizottság a nemzetközi csúcstárgyalásokon is kiáll a pénzügyi tranzakciókra kivetendő illeték globális bevezetése mellett. Mint mondta, ebben Németország is támogatja.
A bizottság az adó uniós bevezetésére a közelmúltban már javaslatot tett. Korántsem biztos azonban, hogy valamennyi tagország támogatását sikerül elnyernie hozzá.