Nagyvilág

Tízezrek tüntettek Hongkongban a demokráciáért

Az emberek főképp amiatt dühösek, hogy a kormány nem tud gátat szabni az elszabaduló ingatlanáraknak.

Több tízezren vettek részt pénteken Hongkongban az egykori brit gyarmat Kínához való visszacsatolásának 14. évfordulója alkalmából tartott idei „demokrácia menetén”.

Az évente megrendezett megmozdulást, amelyre idén legalább százezer embert vártak, a hatóságokkal szembeni növekvő elégedetlenség légkörében tartják. A 7 millió lakosnak a növekvő ingatlanárak miatt egyre nehezebb megoldania lakáskérdését.

Hongkongban az ingatlanárak meghaladták az ázsiai pénzügyi válság előtti, 1997-es rekordárakat is. „A kormánynak nem sikerült megoldania a kérdést, és az emberek dühösek amiatt, ahogy a kormány az ügyeket kezeli” –- mondta Albert Ho képviselő, a Demokrata Párt elnöke.

2003-ban félmillióan tüntettek a nehéz gazdasági helyzet miatt és a Hongkong Különleges Közigazgatási Terület akkori kormányzója, Tung Csi-hua népszerűtlen politikája ellen.

A kormánnyal szembeni elégedetlenség megközelíti a 2003. évit – mondta Michael DeGolyer, a Hong Kong Transition nevű kutatóintézet igazgatója az RTHK rádióban. Kína a menet napján ünnepli a Kínai Kommunista Párt megalakításának 90. évfordulóját.

Hongkong 1997. június 30. éjfélkor került vissza kínai fennhatóság alá 155 évi brit gyarmati uralom után, Teng Hsziao-ping kínai vezető és Margaret Thatcher brit miniszterelnök 1984-ben elért megállapodása alapján. A megállapodással létrehozott különleges közigazgatási terület “magas fokú autonómiával” bír, és 1997. július 1-től ötven évig élvezheti azokat az előnyöket, amelyek politikai és kulturális sajátosságaiból következnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik