Szentpétervári közgyűlési képviselők javaslata szerint egy évi javító-nevelő munkára kellene kötelezni azokat az oroszokat, akik több mint fél éve nem dolgoznak, holott „volna számukra megfelelő munka” – tudósít az MTI. A politikusok kezdeményezik azt is, hogy rögzítsék az orosz alkotmányban, hogy a munka nemcsak állampolgári jog, de kötelesség is.
A szigorú szabályok alól mentesülnének a 18 év alattiak, a fogyatékkal élők, a fogyatékkal élő gyermekek szülei és azok a nők, akik 14 év alatti gyermeket nevelnek. Munkakerülőnek számítanának viszont a bejelentés nélkül, feketén dolgozók.
A kezdeményezés az állami adóbevételek növelését célozza meg, ugyanis míg 48 millió embernek van hivatalos munkahelye, húszmillió főt feketén foglalkoztatnak, 18 millió munkaképes korú embernek pedig nincs munkája.
Jekatyerina Szamrailova, a Munkaügyi és Szociális Akadémia tanszékvezetője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet az Izvesztyija című lapban, hogy nincs helye az orosz társadalomban a „közveszélyes munkakerülés” újbóli bevezetésének, az országban ugyanis nincs szabályozva a munkaerőpiac. Szamrailova emlékeztetett: a volt Szovjetunió minden állampolgárának biztosított munkát, még ha mesterségesen is hoztak létre munkahelyeket, míg a mostani Oroszország nem vállal felelősséget a lakosság foglalkoztatásáért.