A lap közlése szerint a titkosszolgálat technikai modernizációja egy nagyszabású program része. Eszerint a BND már ebben az évben olyan fejlesztéseket vezetne be, amelyekkel az online fórumokon, blogokon és közösségi oldalakon – mint amilyen a Flickr, Facebook, Twitter – megjelenő adatokat szisztematikusan ki lehetne értékelni. Így lehetővé válna, hogy a BND azonnal belevegye más országokról szóló helyzetjelentésébe az adott államban uralkodó közhangulati körképet.
A program egy 2020-ig érvényes stratégiai kezdeményezés része, s összesen 300 millió euróba kerül. Az összegről a Bundestag valószínűleg a következő héten szavaz. Az internet ellenőrzésének megerősítése mellett a szövetségi hírszerzés a biometria és az automatikus képfelismerés terén is fejlesztéseket tervez.
A Süddeutsche Zeitung által közölt bizalmas dokumentáció szerint a BND arra figyelmeztette a német képviselőket, hogy a szövetséges országok – mint amilyen az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia – titkosszolgálatainak módszerei sokkal fejlettebbek, és ezért égető szükség van a modernizációra.
A hírszerzés nem kommentálta a jelentéseket. “Kizárólag a szövetségi kormánynak és a parlament illetékes, zárt ajtók mögött ülésező grémiumainak nyilatkozunk operatív tevékenységünket érintő kérdésekről” – mondta a BND egyik szóvivője.
Az ellenzéki pártok a tervek azonnali leállítását követelték. “A baloldal mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megakadályozza ezt a tébolyt” – mondta Jan Korte, a német Baloldal (Die Linke) párt elnökhelyettese. A képviselő azt kifogásolta, hogy a titkosszolgálatokat ismeretlen mértékű technikai újításokkal vérteznék fel, majdnem pontosan egy évvel azután, hogy lelepleződött az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) külföldön végzett titkos adatgyűjtési gyakorlata.
A zöldek ugyancsak tiltakozásukat fejezték ki a tervek ellen. “Mielőtt új technikai lehetőségeket teremtenénk, meg kellene vizsgálni a BND külföldön végzett tevékenységét” – mondta Hans-Christian Ströbele, a német zöldpárt (Die Grünen) politikusa.
Néhány nappal korábban alkotmányjogászok panaszt emeltek amiatt, hogy a szövetségi hírszerzésnek szabad keze van a külföldi felderítés területén, ami miatt többen azt feltételezik, hogy a BND az NSA-hez hasonlóan gyűjthet adatokat külföldön.