A Fehér Ház egyik magas rangú tisztségviselője ígéretet tett arra, hogy a jövőben az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) nem használ védőoltási programokat kémtevékenységének fedezésére.
A CIA ezt a cselt vetette be Oszama bin Ladennek, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet vezetőjének felkutatására, akivel végül 2011-ben Pakisztánban egy amerikai kommandó végzett.
Így kapták el az al-Kaida-vezért
Lisa Monaco, Barack Obama amerikai elnök belbiztonsági tanácsadója május 16-án levelet küldött tizenhárom neves közegészségügyi oktatási intézmény dékánjának, amelyben kifejtette, a CIA beleegyezett, hogy nem használ többé oltási programokat vagy egészségügyi dolgozókat hírszerzési célokból. Emellett azt is megerősítette, hogy nem használják fel az oltási programok során megszerzett genetikai anyagokat, DNS-mintákat sem.
Sakil Afridi pakisztáni orvos 2011-ben hepatitis elleni védőoltási kampányt szervezett Abbotábádban, hogy DNS-elemzéshez szükséges mintákat gyűjtsön, és ennek segítségével Oszama bin Laden nyomára akadjon. A DNS-es azonosítás nem járt sikerrel, viszont az orvos révén sikerült fényt deríteni a terroristavezér küldöncének hollétére, és a CIA őt követve jutott el bin Ladenhez.
Az orvost tavaly 33 év börtönbüntetésre ítélte egy pakisztáni bíróság, tavaly augusztusban azonban új eljárást rendeltek el ügyében.
A valódi célok sérülnek
Korábban egészségügyi hatóságok egy csoportja, köztük az oktatási intézmények dékánjai is nyilvánosan bírálták az oltási programok használatát a CIA gyakorlatában. Rámutattak arra, hogy több pakisztáni egészségügyi dolgozó halálában is szerepet játszottak, és az amerikai hírszerzés gyakorlata aláássa a gyermekbénulás vírusa elleni küzdelmet is.
Monaco levelében megerősíti, hogy az Egyesült Államok támogatja a gyermekbénulás felszámolására indított kezdeményezést és a vírus terjedésének megakadályozását. A Fehér Ház közleménye néhány nappal azután került napvilágra, hogy Pakisztán egészségügyi minisztériuma bejelentette, az ország elhagyása előtt mindenki számára kötelezővé teszi a gyermekbénulás elleni védőoltást.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május elején közölte, hogy a gyermekbénulásért (poliomyelitis) felelős vírus már a világ legalább tíz országában felütötte a fejét, és ismét komoly fenyegetést jelent. A WHO hozzátette: Pakisztán, Szíria és Kamerun nem akadályozta meg, hogy a betegség a határaikon túl is terjedjen.