Nagyvilág

A CIA az utalásokat is fürkészi

CIA-kem-titkoszszolgalat(1)(2)(1)(960x640).jpg (CIA, kém, titkoszszolgálat)
CIA-kem-titkoszszolgalat(1)(2)(1)(960x640).jpg (CIA, kém, titkoszszolgálat)

Bankon és USA-n belüli tranzakciókról állítólag nem gyűjtöttek adatokat.

Kiterjedt adatgyűjtést folytat a nemzetközi pénzátutalásokról az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy terrorizmusellenes programja során, amely nagyban hasonlít a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) nemrég napvilágra került telefon- és internetes megfigyelési tevékenységéhez – jelentették pénteken a The New York Times és a The Wall Street Journal amerikai napilapok.

A két lap névtelenül nyilatkozó kormányzati forrásokra hivatkozva azt állította, hogy a CIA amerikai pénzküldő cégektől – például a Western Uniontól – szerez be nagy mennyiségű adatot az általuk lebonyolított tranzakciókról, amelyekből hatalmas adatbázist épít.

Az adatgyűjtésre ugyanaz a 2001-es törvény (Patriotic Act) ad felhatalmazást, amely az NSA kémkedésére is; és az NSA adatgyűjtéséhez hasonlóan a CIA programját is egy titkos bíróság (FISC) ellenőrzi. A belföldi és a bankon belüli tranzakciókról nem gyűjtenek adatokat a két lapnak nyilatkozó hivatalnokok szerint.

A CIA eddig elkerülte a botrányt

A Wall Street Journal szerint a programot a 2001. szeptember 11-i terrortámadások tanulságai szülték, amelyet megelőzően az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet tagjai a hatóságok számára észrevétlenül helyeztek át 300 ezer dollárt amerikai bankszámlákra. Az állítólag 2006 óta futó programot ismerők szerint annak célja az, hogy nyomon tudják követni a terroristák nemzetközi pénzmozgásait, és az adatgyűjtés hasznos eszköznek bizonyult a terrorizmus elleni harcban.

Az elmúlt hónapok során számos utalás történt arra, hogy az NSA – amely kiszivárogtatott dokumentumok szerint telefonok millióiról gyűjt adatokat, kiterjedt internetes megfigyelést folytat és számos külföldi vezetőt lehallgat – nem az egyetlen amerikai ügynökség, amely jelentős mértékű személyes információt gyűjt és kezel, de meglepő módon a CIA eddig elkerülte a közfigyelmet. Amerikai törvényhozók több alkalommal is azt követelték a hírszerzés vezetőitől, hogy tájékoztassák őket minden kiterjedt adatgyűjtési programról, de a CIA neve egyszer sem merült fel az ügyben – írta a két lap.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik