Ötven évvel ezelőtt még gyakorlatilag lehetetlen lett volna egy olyan intenzív hőhullám kialakulása, mint amilyen az elmúlt napokban sújtja Európát. A World Weather Attribution (WWA) tudományos hálózat elemzése szerint a mostani a valaha feljegyzett legsúlyosabb hőhullám, és minden bizonnyal a klímaváltozás okozta.
Az időjárási jelenség Franciaországban nemrég országos rekordnak számító, 44,3 Celsius-fokos hőséget eredményezett, de ötven éve nem tapasztalt csúcshőmérsékletet mértek az Egyesült Királyságban, és hamarosan Magyarországon is 40 fok felé emelkedhet a hőmérséklet. Sőt, arra is van esély, hogy megdől az országos abszolút melegrekord, amelyet Kiskunhalas állított fel 2007-ben, amikor 41,9 fokot mértek a településen.
A nyugodt alvást is megzavaró tikkasztó éjszakai hőmérséklet jelenleg mintegy 100-szor valószínűbb, mint a 23 évvel ezelőtti európai hőhullám idején, és mintegy tízszeres az esélye az újabb nappali rekordhőmérsékletek bekövetkeztének is. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a jelenlegi hőhullámban a magas páratartalom is egyre nagyobb veszélyt jelent: 30 európai ország 854 városának csaknem a felében (45 százalékában) megdőlt vagy várhatóan június végén megdől a Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) összetett hőségindex, amely azt méri, hogy a környezet mennyire terheli meg az emberi szervezetet. Az elemzésben szereplő brit és ír városok több mint felében megdőltek a hőstressz-rekordok – foglalta össze az elemzés megállapításait az MTI.
A hőséget úgynevezett hőkupola okozza, amely csapdába ejti a forró levegőt Európa felett, és meleg levegőt szív el a Szaharából. A tudósok szerint ezt a jelenséget egyértelműen a klímaváltozás okozta. Az éghajlatváltozásról régóta tudományosan bizonyított tény, hogy súlyosbítja a hőhullámokat, és ezért elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok – a szén, a kőolaj és a földgáz – égetése a felelős.
Amint a 24.hu korábban beszámolt róla, az országos tisztifőorvos az érkező hőség miatt a korábban június 23-ig kiírt másodfokú riasztást június 26-ig meghosszabbította, június 27-től június 30-ig pedig harmadfokú riasztást rendelt el. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye szerint a következő napok tartósan szélsőséges hőmérséklete fizikailag és mentálisan is megterhelő lesz, különösen a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők számára.
A hatóságok arra kérnek mindenkit, hogy a hőség idején figyeljenek oda a rendszeres folyadékfogyasztásra, valamint az alkohol-, a koffein- és a magas cukortartalmú italok mellőzésére. Szabadtéri programok esetén gondoskodjanak megfelelő UV-védelemről, amelyben napszemüvegek és különböző fényvédő készítmények lehetnek segítségünkre.
Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben – ezek elérhetőségéről a katasztrófavédelem weboldala nyújt tájékoztatást. A gyermekeket, házi kedvenceket soha, egyetlen percre se hagyjuk a parkoló autóban, mert még egy félárnyékban parkoló jármű utastere is életveszélyesen felmelegedhet. További fontos tudnivalókat a hőséggel kapcsolatban alábbi cikkeinkben olvashat:
- Mutatjuk, mikor érhet véget a kánikula
- A legrosszabb még csak most jön: így vészelhetjük át a hőhullámot
- Piros figyelmeztetés és harmadfokú riasztás lép életbe – de mit jelent ez pontosan?
- Így hűtheti otthonát légkondicionáló nélkül
- Életveszélyes lehet a kutyáknak a hőség, erre figyeljünk
- „Már nappal készüljünk az éjszakára” – az alvásszakértő tippjei, hogy a kánikulában is kipihenjük magunkat
