Tudomány

Harmadfokú hőségriasztást rendeltek el – 40 fokos kánikula is jöhet

A 40 fokos kánikula sem kizárt.
zpagistock / Getty Images
A 40 fokos kánikula sem kizárt.
A 40 fokos kánikula sem kizárt.
zpagistock / Getty Images
A 40 fokos kánikula sem kizárt.

Meghosszabbította a hőségriasztás az országos tisztifőorvos a HungaroMet időjárási előrejelzése alapján. Ennek értelmében a korábban június 23-ig kiírt másodfokú riasztás június 26-ig lesz érvényben, június 27-től június 30-ig pedig harmadfokú riasztás lép életbe.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye szerint a következő napokban tartósan extrém melegre kell számítani, ami fizikailag és mentálisan is megterheli a szervezetet. A leginkább veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. A hatóságok arra kérnek mindenkit, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljen magára és embertársaira. Egy palack víz, néhány segítő szó, szükség esetén a mentők hívása akár életet is menthet. A hőségriasztás szombati kezdete óta már csaknem száz alkalommal hívták a tűzoltókat egyedül élő, magukról életjelt nem adó idős emberekhez.

Hőkupola húzódik Magyarország felé

Amint a 24.hu korábban beszámolt róla, Európát már napok óta sanyargatja egy intenzív hőhullám, amely Nyugat-Európában okozza a legnagyobb hőséget, de Magyarországot is érinti. Hazánkban a hét közepéig még 31–35 Celsius-fok közötti csúcsértékeket mérhetünk, csütörtöktől azonban megkezdődik a markáns melegedés. A jelenlegi prognózisok szerint a hétvégére az ország nagy részén 35 fok fölé emelkedik a hőmérséklet.

A legmelegebb tájakon vasárnap és hétfő délután a 38–40 fokos csúcsok sem kizártak.

A magas hőmérsékletet egy nagy kiterjedésű anticiklon következtében kialakuló hőkupola okozza. Ez azt jelenti, hogy a meleg levegő beszorul a talaj közelébe, miközben a felhőtlenség miatt a zavartalan, napi 15-16 órás napsütés rendkívül intenzíven, közvetlenül melegíti a felszínt. Mindeközben a hideg frontok sem tudnak betörni, hogy enyhítést hozzanak.

Mit tegyünk a hőségben?

Az NNGYK ajánlása szerint hőség idején különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás, valamint az alkohol-, a koffein- és a magas cukortartalmú italok mellőzése. Szabadtéri programok esetén gondoskodni kell a megfelelő UV-védelemről, amelyben napszemüvegek és különböző fényvédő készítmények lehetnek segítségünkre.

Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben – ezek elérhetőségéről a katasztrófavédelem weboldala nyújt tájékoztatást. A gyermekeket, házi kedvenceket soha, egyetlen percre se hagyjuk a parkoló autóban, mert még egy félárnyékban parkoló jármű utastere is életveszélyesen felmelegedhet.

További fontos tudnivalókat alábbi cikkeinkben olvashat:

Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Olvasói sztorik