Egy hét múlva lép hatályba az utóbbi évek legnagyobb gyógyszerárváltozása: 2220 orvosságért kell majd többet vagy kevesebbet fizetni a patikákban – írja a Magyar Nemzet. Az egészségbiztosító állítja, egyetlen betegnek sem emelkednek a terhei, ha hajlandó lesz átállni valamely olcsóbb készítményre. Ha azonban valaki ragaszkodik az eddigi medicinájához, akkor könnyen lehet, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, mert bizonyos készítményeknek drasztikusan emelkedik a térítési díja. Az egyik pszichiátriai szerért például az eddigi 300 forint helyett 42 ezret kell majd fizetni.
Vaklicit dönt a gyógyszerek árairól és a patikai térítési díjakról. Az elõször alkalmazott módszer azt jelenti, hogy a gyártóknak úgy kellett az egyes medicinákra árcsökkentési javaslatot benyújtaniuk az egészségbiztosítónak, hogy nem ismerhették a konkurens cégek ajánlatait. Bár a gyártók önként dönthettek, hogy lejjebb viszik-e az áraikat – hatósági árcsökkentés tehát nem volt –, a biztosító igyekezett különféle támogatási technikákkal kikényszeríteni a lépést.
Fotó: Soós Lajos / MTI
A könyörtelen árverseny tétje egyébként óriási: hatalmas átrendezõdés várható az azonos hatóanyagot tartalmazó, tehát egymásnak valódi versenytársat jelentõ készítmények gyártói között, egyes gyártók piacnyeréssel, míg mások piacvesztéssel fognak szembesülni. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint a cégek összesen 905 termékre adtak be árcsökkentési javaslatot.