Belföld

A szörpautomatától a lufis mobilig

Szombaton tartják a tudásfeltöltés-vetélkedő döntőjét.

A tizenéveseket igenis érdekli a tudomány. Ennek bizonyítéka, hogy több mint 16 ezer szavazat érkezett arra az 52 kisfilmre, amelyet középiskolás diákcsapatok készítettek az országosan meghirdetett Tudásfeltöltés tudomány-vizualizációs vetélkedő felhívására. Az OTP Fáy András Alapítvány támogatásával indult versenyben a diákok lehetőséget kaptak arra, hogy az őket érdeklő tudományos jelenségeket, összefüggéseket a maguk módján feldolgozzák, és hozzájuk közel álló eszközökkel filmre vegyék.

Hogyan lehet pénzt mosni, szörpautomatát barkácsolni, miként született meg a természettudomány, és hogyan működik a mindennapokban. Ezekre a kérdésekre is válaszolnak a diákok kisfilmekben, de olyan kísérleti miniprojekteket is bemutatnak, mint például a lufis-mobilos légifelvétel-készítés, vagy Leonardo hídjának megépítése kemény rockra. Nagyon sok ötlettel, humorral és tudással készültek a versenyművek, amelyek közül a 10 legjobb kampányol majd a díjakért az április 21-i döntőben.

A hétvégén a TudásPresszó formabontó talkshowkat tart. A 2009 óta működő TudásPresszó házigazdája, Fábri György napi aktualitásokhoz kapcsolódva beszélget majd tudós vendégeivel: Demetrovics Zsolt addiktológussal arról, meddig élhetünk függőként; Kocziszky György közgazdásszal a leszakadó magyar régiók esélyeiről; Aszódi Attila energetikus-mérnökkel arról, létezik-e biztonságos atomenergia, és el tudják-e ezt hitetni velünk. Erdei Anna immunológus szervezetünk természetes védőrendszerének legújabb titkait mutatja be; Lőrincz András informatikus pedig arról is beszél majd, hogyan szolgálják az intelligens számítógépes játékok a gyermekeink fejlődését.

A záró beszélgetésekben Nyíri Kristóf filozófus arról mesél, mi is az a konzervatív időfilozófia és miért érdekes, Kiss Ádám atomfizikus elmondja, milyen atomreaktorokra van szükségünk, ifj. Kistelegdi István építésztől pedig arra is választ kaphatunk, mikorra terjedhetnek el hazánkban az ökoházak.

A két programnak otthont adó idei II.Tudományfesztivál csatlakozik a Föld Napja programsorozathoz, valamint az ENSZ által 2012. esztendőre meghirdetett Fenntartható Energiát Mindenkinek Nemzetközi Éve hazai rendezvényeihez. Az ingyenes rendezvényen Magyar Nemzeti Múzeumban, a Múzeumkertben és a Kossuth Klubban a nagyközönség olyan tudományos fejlesztésekkel találkozhat, amelyek a fenntartható energiafelhasználáshoz kapcsolódó innovációkat mutatják be.

A részletes program elérhető a www.tudomanyfesztival.hu oldalon.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik