Tech

160 ezer év után láthatja ismét az emberiség ezt az üstököst

Jackyenjoyphotography / Getty Images
Jackyenjoyphotography / Getty Images

Olyan üstökös válhat láthatóvá a következő napokban, amelyet utoljára 160 ezer éve észlelhettek őseink – írja a BBC. A NASA szerint az üstökösök fényességének előrejelzése közismerten nagyon nehéz, a C/2024 G3 (ATLAS) viszont elég fényes maradhat a szabad szemes megfigyeléshez – legalábbis bizonyos régiókból.

Az objektum január 13-án járt perihéliumán, ez az a pont egy égitest pályáján, ahol a legközelebb van a Naphoz.

Az üstökös ettől kezdődően elvileg szabad szemmel is láthatóvá vált, főként a déli féltekén, itthon ugyanakkor nagy szerencse kell a megfigyeléshez.

Az objektum világszerte felkeltette az amatőr csillagászok és asztrofotósok érdeklődését, a magyar Majzik Lionelnek a közelmúltban Tápióbicskéről sikerült lencsevégre kapnia az üstököst.

A C/2024 G3 (ATLAS)-t tavaly fedezte fel a NASA Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) rendszere. Dr. Shyam Balaji, a King’s College London munkatársa szerint a jelenlegi adatok alapján az égitest mintegy 13,3 millió kilométerre közelíti majd meg a Földet.

A szakértők úgy gondolják, hogy az üstököst utoljára 160 ezer éve figyelhették meg bolygónkról, ekkoriban jelentek meg az első modern Homo sapiensek. Balaji szerint az üstökös észlelésére a perihélium körüli napokban adódhatnak lehetőségek a helyi körülményektől és az üstökös viselkedésétől függően.

Az északi féltekén az objektum Naphoz való viszonya nehezíti meg az észlelést. Aki mégis megpróbálkozna a megfigyeléssel, annak érdemes napfelkelte vagy napnyugta környékén elhúzódnia a fényszennyezéstől, emellett kisebb távcsövet is ajánlott használnia.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik